Rynek w Zamościu
Rynek Wielki w Zamościu to jeden z największych i najbardziej niesamowitych XVI-wiecznych placów w Europie. Jak przystało na miasto idealne, Rynek ma wymiary 100 x 100 m. Pośrodku każdej pierzei odchodzi ulica, a dodatkowo wychodzą one z naroży. Przy trzech pierzejach - południowej, wschodniej i zachodniej stoi po 8 pięknych kamienic. Północna pierzeja liczy 6 kamienic, ponieważ miejsce 2 pozostałych zajmuje okazały Ratusz.
Na parterze kamienic widnieją arkadowe podcienia. Wiele domów zachowało tu renesansowe portale, drewniane stropy i polichromie. Rynek w Zamościu wraz z całym Starym Miastem został wpisany na listę Unesco.
Ratusz w Zamościu
Z całej zabudowy rynkowej na plan pierwszy wysuwa się zamojski Ratusz, którego wieża wspina się na wysokość 52 m. Dodatkowo wzrok przykuwają misterne schody, prowadzące do wejścia głównego.
Właśnie przed tymi oświetlonymi schodami w czerwcowe i lipcowe wieczory ożywa Zamojskie Lato Teatralne i odgrywane są przedstawienia.
A wiesz, czemu Ratusz nie stoi pośrodku Rynku ani nawet pośrodku pierzei? W ten sposób chciano przy projektowaniu miasta zaznaczyć, że to nie burmistrz ani rada miejska tutaj pracujący są w mieście najważniejsi. A jego właściciel - ordynat Zamoyski, rezydujący w pobliskim pałacu.
Kamienice Ormiańskie
Każda z kamienic rynkowych ma swoją bogatą i ciekawą historię. Cztery z nich - tzw. kamienice ormiańskie kryją w swych wnętrzach Muzeum Zamojskie. To najpiękniejsze kamienice na tym głównym placu. Kolorowe, bogato zdobione, z attykami.
Najbliżej ratusza znajduje się zielona kamienica Wilczkowska, która należała do rajcy Jana Wilczka. Druga z kamienic - żółta, zwana Rudomiczowską, należała do prawnika, medyka i pisarza, a przy tym profesora Akademii Zamojskiej - Bazylego Rudomicza. Kolejna, czerwona to bardzo bogato dekorowana kamienica Pod Aniołem, a czwarta z nich to kamienica Pod Małżeństwem, gdyż na fasadzie widać płaskorzeźbą kobiety i mężczyzny. Nazywana jest też Szafirową od koloru fasady. Najmniejsza, złota to kamieniczka Pod Madonną, z racji płaskorzeźby.
Jedną z najstarszych kamienic w mieście jest Kamienica Morandowska, stojąca przy pierzei południowej. Zaprojektował ją dla swej rodziny sam Bernardo Morando. Włoski architekt, który zaplanował całe miasto idealne dla Jana Zamoyskiego. Stała się ona wzorem dla innych domów w Zamościu.
Informacje praktyczne
Rynek Wielki
Zamość
Noclegi w Zamościu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Ratusz w Zamościu, odległość: 0.1 km
- Katedra w Zamościu, odległość: 0.2 km
- Twierdza Zamość, odległość: 0.3 km
- Zalew w Krasnobrodzie, odległość: 19.3 km
- Kościół Św. Mikołaja w Szczebrzeszynie, odległość: 19.4 km
- Rynek w Szczebrzeszynie, odległość: 19.5 km
- Synagoga w Szczebrzeszynie, odległość: 19.5 km
- Chrząszcz w Szczebrzeszynie, odległość: 19.8 km
- Kościół Na Wodzie w Zwierzyńcu, odległość: 23.4 km
- Roztoczański Park Narodowy, odległość: 23.5 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!