Unikatowy układ urbanistyczny <a href="https://www.polskieszlaki.pl/tarnow-atrakcje/">Tarnowa</a>

Anna Piernikarczyk
Rynek w Tarnowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.8

Rynek w Tarnowie, jak i cała starówka nazywana jest perłą polskiego renesansu, gdyż tworzy jeden z najpiękniejszych renesansowych układów architektonicznych wśród polskich miast, a ponadto zachował cenną zabudowę renesansową, decydująca o uroku Tarnowa. Rynek stanowi serce lokowanego miasta, a z każdego jego naroża odchodzą dwie ulice. Plac nie jest duży, ale od zawsze skupiał wokół siebie życie Tarnowa. Tak jest i dziś, to tutaj kieruje swe kroki każdy turysta i chętnie przesiadują mieszkańcy.

Rynek w Tarnowie
Rynek w Tarnowie

Zabudowa Rynku

Zabudowa rynku w Tarnowie początkowo była drewniana, ale już w XV wieku pojawiły się pierwsze budowle murowane. Najpierw były to tylko piwnice pod drewnianymi domami, ale kres drewnianej zabudowy handlowej przyniosły pożary nawiedzające miasto pod koniec XV stulecia. W XVI wieku, za czasów Jana Amora Tarnowskiego odbudowane po pożarach murowane domy miały już bardziej okazałe formy, zmieniły się w okazałe, mieszczańskie kamienice z podcieniami. Późniejsze wojny nie oszczędziły tej pięknej zabudowy i nie zachowały się do dzisiaj wszystkie renesansowe, podcieniowe kamienice, a zabudowa reprezentuje różne cechy stylowe. Na uwagę zasługują przede wszystkim piękne kamienice spod nr 20 i 21, w pierzei północnej, które mieszczą dziś Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Ciekawy jest też pasaż w pierzei zachodniej, ciągnący się do Placu Kazimierza Wielkiego.

Rynek w Tarnowie
Rynek w Tarnowie

Ratusz w Tarnowie

Największą ozdobą tarnowskiego Rynku jest jednak Ratusz, z piękną, renesansową attyką, wieżą od północy oraz ryzalitem z klatką schodową od południa. Ratusz jest murowany z cegły, a wysokość wieży to 30 metrów. Początkowo ratusz był gotycki i pochodził z XV wieku, jedyny ślad tej budowli to ostrołukowe nadproże portalu z cegły w dzisiejszej sieni na parterze. Dzisiejszą formę ratusz zyskał pod koniec XVI stulecia.

Ratusz w Tarnowie
Ratusz w Tarnowie

Rynek w Tarnowie, jak i sąsiednie ulice od XVIII wieku zaczęli zamieszkiwać Żydzi, przed II wojną światową stanowili 45 % mieszkańców miasta. Znamienne jest, że w czerwcu 1942 roku rynek był miejscem masowej zagłady tarnowskich Żydów. Była to tzw. "pierwsza akcja" hitlerowców. Na płycie rynku oraz na ulicach Tarnowa życie straciło wówczas około 3.000 osób.

Informacje praktyczne

Całą dobę

Rynek
Rynek, Tarnów

Noclegi w Tarnowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Rynek w Tarnowie
Rynek w Tarnowie
Rynek w Tarnowie
Rynek w Tarnowie
Rynek w Tarnowie
Ratusz w Tarnowie
Rynek w Tarnowie nocą
Rynek w Tarnowie
(4.8 głosów: 5)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie