Relikty romańskie w Wiślicy
Wiślica to niepozorne dziś miasteczko na Ponidziu, o ponad 1000-letniej historii. Niecodzienną atrakcją i niespodzianką Wiślicy są ruiny romańskich świątyń. Udostępnione do zwiedzania, a ukryte w podziemiach kolegiaty i obok niej, w ramach Muzeum Archeologicznego.
Romańskie świątynie w podziemiach kolegiaty
Pod kolegiatą dostępne są relikty dwóch romańskich obiektów sakralnych, które stały tu przed ufundowaniem bazyliki przez króla Kazimierza Wielkiego. Pierwsza świątynia pochodzi z XII wieku. Jest niewielka, jednonawowa, z absydą i zawiera słynną Płytę Orantów - XII-wieczną posadzkę gipsową, z widocznymi postaciami, najprawdopodobniej Kazimierza Sprawiedliwego z żoną u synami oraz Henryka Sandomierskiego, jego brata. Druga świątynia pochodzi z XIII wieku, jest większa i miała dwuwieżową fasadę. Zaraz obok reliktów, w podziemiach kolegiaty widoczne są też ludzkie kości wystające z osadów, bowiem ludzie byli grzebani zaraz koło kościołów.
Ruiny kościoła Św. Mikołaja i “misa chrzcielna”
W ramach Muzeum zwiedza się też ruiny najstarszego, romańskiego kościółka, który stał tuż obok. Jego ślady odkryto podczas budowania wodociągu w latach 50. XX wieku. Znaleziono wówczas dawną kamienną misę. Wysnuto teorię, że to misa chrzcielna z IX wieku, bowiem w tym czasie miał tu miejsce pierwszy na ziemiach Polski chrzest. Wysoce prawdopodobne jest, że chrzest Wiślan przez Księcia Moraw Świętopełka miał miejsce tutaj około 880 roku, a więc 100 lat przed chrztem Mieszka w 966 roku. Mówi o tym legenda panońska czyli żywota Św. Metodego. Choć chrzest najpewniej miał miejsce w tych okolicach, to odrzucono teorię, jakoby w tej misie, bo najpewniej pochodzi ona z XI wieku, podobnie jak ruiny kościółka i kaplicy grobowej, które do misy przylegają. Niemniej jednak to niezwykle cenne odkrycie i zacne ślady przeszłości.
Kamienna misa jest ogromna, ma średnicę 4,5 metra i nie przypomina dzisiejszego rytuału chrztu, ale dawniej chrzczeni byli ludzi jednocześnie, w większych grupach. Ruiny kościoła natomiast dają wyobrażenie jego wyglądu, z jedną nawą, absydą i kaplicą grobową, w której odnaleziono szczątki kobiece. To niesamowite miejsce.
Informacje praktyczne
Romańskie ruiny - Muzeum Archeologiczne
ul. Plac Solny 32, Wiślica
https://mnki.pl/wislica/
Noclegi w Wiślicy
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Misa chrzcielna w Wiślicy, odległość: 0 km
- Dom Długosza w Wiślicy, odległość: 0.1 km
- Kolegiata w Wiślicy, odległość: 0.1 km
- Kościół Św. Stanisława w Nowym Korczynie, odległość: 10.9 km
- Sanatorium Marconi w Busku Zdroju, odległość: 12.5 km
- Park Zdrojowy w Busku-Zdroju, odległość: 12.6 km
- Sosna na Szczudłach w Wełczu, odległość: 13.8 km
- Łazienki w Solcu Zdroju, odległość: 14.8 km
- Kościół w Stopnicy, odległość: 21.2 km
- Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, odległość: 26.8 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!