Podzamcze. Atrakcje, które warto zwiedzić
Podzamcze to niewielka, acz śmiem twierdzić, najpopularniejsza miejscowość na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, znajdująca się w samym jej sercu, nieopodal Ogrodzieńca, z którym to często Podzamcze jest mylone. Turystów tu nigdy nie brakuje, za to czasem brakuje miejsc parkingowych, bowiem miejscowość słynie z tego, że samochód zostawia się za całodzienną opłatą (10 zł, 2021) na posesjach okolicznych mieszkańców, a Ci serdecznie zapraszają do siebie.
Zamek Ogrodzieniec
Dzieje się tak dlatego, że w Podzamczu właśnie stoi Zamek Ogrodzieniec - najsłynniejsze orle gniazdo, największe i zarazem świetnie utrzymane, choć jak zdecydowana większość zamków jurajskich, ma formę trwałej ruiny. Zamek jest udostępniony dla turystów, a w sezonie niemal co tydzień odbywają się tu plenerowe imprezy, w tym cykliczne, jak Najazd Barbarzyńców, Turniej Rycerski czy Wieczory z Duchami. Warownia wznosi się na najwyższym wzgórzu jurajskim, na Górze Janowskiego, o wysokości 516 m n.p.m.
Ogrodzieniecka Twierdza Światła
Na zamku Ogrodzieniec jesienią i zimą zaprasza po zmroku Twierdza Światła, która przenosi opowieściami do świata historii zamku, posłuchasz tutaj legend i poznasz znamienne dla twierdzy postaci. Niesamowity jest Teatr Ognia, który odbywa się w weekendy.
Inne atrakcje w Podzamczu
- Park Ogrodzieniec, ul. Zamkowa 33 - park rozrywki rodzinnej znajdujący się u podnóża zamku, początkowo powstał Park Miniatur, a teraz park składa się ponadto z: Parku Doświadczeń Fizycznych, Parku Rozrywki, Domu Strachów i Legend oraz Toru Saneczkowego
- Skalne Miasto Podzamcza - nagromadzenie pięknych, masywnych ostańców skalnych, tuż przy zamku, wiedzie tędy ścieżka edukacyjna oraz trasy narciarstwa biegowego, spotkasz tu Wielbłąda czy Niedźwiedzia
- Baloniada na Zamku Ogrodzieniec
- Park linowy AdrenaLinaPark - znajduje się około 50 m na lewo od zamku
- Góra Birów (429 m n.p.m.) - zrekonstruowany w 2008 roku na Górze Birów średniowieczny gród królewski z końca XIII wieku udostępniony jest dla turystów w sezonie, prowadzi tu czerwony Szlak Warowni Ogrodzienieckich
- Sanktuarium MB Skałkowej w Podzamczu, ul. Wojska Polskiego - kaplica powstała tu w 2000 roku, przy okazałym ostańcu z figurą Matki Bożej, w kapliczce mieści się obraz z kaplicy zamkowej
Gdzie spać w Podzamczu?
Można spędzić noc w jednej z kilku kwater prywatnych albo w Zamkowym Gościńcu Pod Lilijką, w samym centrum. My w ramach współpracy spędziliśmy weekend w hotelu Poziom 511 Design Hotel & Spa w Podzamczu. Z hotelu na zamek można przejść pieszo w 3 minuty, "tajemnym", wąskim przejściem przez skałki. Co ciekawe, jeden z mniejszych ostańców został wkomponowany w bryłę hotelu, jak niegdyś to miało miejsce na zamkach, dlatego siedząc w hotelowej restauracji, we wnętrzu, podziwiasz skalny ostaniec jurajski. To niecodzienna sprawa! Warto do tej restauracji wstąpić jeszcze z innego powodu, bo jest rekomendowana przez żółty przewodnik Gault & Millau, a dodatkowo hotel oferuje strefę Spa oraz duży basen z jacuzzi.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli chcesz odkryć jeszcze więcej pięknych zakątków tej części Polski, mamy dla Ciebie kilka propozycji. W promieniu 50 kilometrów znajdziesz urokliwe miejscowości i regiony, które warto uwzględnić w swojej podróży.
- Górny Śląsk, odległość: 44 km
- Bytom, odległość: 45.9 km
- Jura Krakowsko Częstochowska, odległość: 0.4 km
- Złoty Potok, odległość: 28.8 km
- Tarnowskie Góry, odległość: 49.1 km
- Olkusz, odległość: 19.5 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!