Pałac w Miliczu

Anna Piernikarczyk
Pałac w Miliczu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Architektoniczna perełka Milicza

Niezwykle bogaty niegdyś pałac w Miliczu skrywał wiele skarbów i dzieł, ale jego prawdziwą perłą była Maria von Maltzan, przyrodniczka, która zbuntowała się przeciw III Rzeszy. 
W zabytkowym parku milickim, obok ruin zamku, stoi piękny, klasycystyczny pałac Maltzanów z XVIII wieku, w którym co prawda mieści się dziś Technikum Leśne, ale budowla jest dostępna dla turystów i oferuje też ciekawe obejście. Przed pałacem natomiast, nad sztucznym kanałem wodnym spotkasz kolorową figurę karpia - jeden z kilkudziesięciu elementów Kolorowego Szlaku Karpia w Dolinie Baryczy.

Pałac w Miliczu
Pałac w Miliczu

Historia pałacu w Miliczu

Milicki pałac jako kompleks pałacowy z oficyną, domem zajezdnym i budynkiem zarządu dóbr wybudował w latach 1797-98 Joachim Karol Maltzan, wg projektu Karola Geisslera. Pałac stał się nową rezydencją Maltzanów w Miliczu - stolicy baronatu tego rodu już od końca XVI wieku. Zanim wybudowali okazały i przebogaty pałac, mieszkali w stojącym obok starym zamku.

Pałac milicki był kilka razy rozbudowywany. Ostatecznie dzisiejszą bryłę zyskał na początku XX wieku. Maltzanowie władali pałacem do końca II wojny światowej, potem mieściła się tu komendantura wojsk radzieckich, a od wielu już lat w pałacu siedzibę ma Technikum Leśne. Nadal we wnętrzu można znaleźć elementy dawnego wystroju architektonicznego, zaś w obejściu zabytkowe bramy i secesyjną fontannę oraz zabudowania gospodarcze.

Fontanna przy pałacu
Fontanna przy pałacu
Fontanna przy pałacu
Fontanna przy pałacu

Maria von Maltzan - miłośniczka przyrody Doliny Baryczy

W pałacu w Miliczu na świat przyszła Maria Grafin von Maltzan (1909-97), jako najmłodsze, ósme dziecko hr. Andreasa von Maltzana. Nie w głowie jednak było jej życie arystokratyczne, jakie prowadziła jej rodzina. Uważana za czarną owcę, życie prowadziła po swojemu. Od małego kochała zwierzęta, w domu trzymała świnki morskie, kanarki, papugi, króliki, a nawet traszkę. Szybko odkryła też konie. Miłością darzyła również mieszkańców tutejszych stawów i uwielbiała spacery na łonie natury. Ta zbuntowana miłośniczka przyrody zdała maturę w Berlinie, tam też studiowała. Z czasem została pisarką i lekarzem weterynarii. Ale nie tym zasłużyła sobie na szczególną pamięć. Była bowiem także aktywną działaczką opozycji antyhitlerowskiej. Już w 1933 roku przyłączyła się do ruchu oporu przeciwko nazistom. Jeszcze przed wojną, w swym domu w Berlinie ukrywała Żydów. W czasie wojny nie tylko ich ukrywała, ale załatwiała im fałszywe dokumenty. Wiele razy była przesłuchiwana przez gestapo.

W 1987 roku hrabina Maria von Maltzan została odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za uratowanie podczas wojny kilkudziesięciu Żydów. Zaś w 1989 roku otrzymała najwyższe berlińskie odznaczenie - Verdienstorden des Landes Berlin - Order Zasługi Miasta Berlin. Do końca swego życia mieszkała w Berlinie, tam zmarła i tam mieści się jej grób. Żyła 88 lat. O jej niezwykle interesującej biografii opowiada film fabularny "Ukryty" ("Zakazana miłość", niem. tytuł: „Versteckt”, ang. "Forbidden"), z Jacqueline Bisset i Jurgenem Prochnowem w rolach głównych.

Pałac w Miliczu
Pałac w Miliczu

Ruiny zamku

Pałac w Miliczu otacza spory, zabytkowy park angielski, na terenie którego odnaleźć można ruiny starego, średniowiecznego zamku. Niestety grozi on zawaleniem i nie jest dostępny dla turystów.

Informacje praktyczne

Pałac Maltzanów
ul. Kasztelańska 1, Milicz

Noclegi w Miliczu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

(5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie