Pałac w Krowiarkach

Anna Piernikarczyk
Pałac w Krowiarkach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Perła Ziemi Raciborskiej

Pałac Krowiarki to jeden z najbardziej okazałych pałaców Krainy Górnej Odry, a nawet na całym Górnym Śląsku. Nic dziwnego, w XIX wieku przebudowała go słynna na Śląsku rodzina Henckel von Donnersmarck, która wiele wystawnych pałaców postawiła w regionie. Nie wszystkie przetrwały do dnia dzisiejszego, temu w Krowiarkach się udało! Mimo, że dziś jest mocno nadszarpnięty czasem i zaniedbaniami, a ponadto stanowi niemal plac budowy, to nadal przedstawia się niezwykle pięknie, a jest duża szansa na to, że za jakiś czas zaświeci dawnym blaskiem, ponieważ prywatny właściciel prowadzi tu intensywne prace remontowe i rekonstrukcyjne.

Pałac w Krowiarkach
Pałac w Krowiarkach

Pałac w Krowiarkach dzisiaj

Stąd pałac jest dostępny w ograniczonej formie, przy odrobinie szczęście można natrafić na otwartą bramę i podziwiać cudny pałac i otaczający go rozległy park ze ścieżką dendrologiczną. Najlepiej jednak wcześniej się zapowiedzieć, mailowo czy też telefonicznie. Podobno można też wykonywać tutaj odpłatne sesje zdjęciowe, ślubne i nie tylko.

Pałac w Krowiarkach
Pałac w Krowiarkach

A prace w pałacu czynione są systematycznie, ale to ogromna skarbonka. W 2020 roku odbudowano cały dach, co zabezpieczyło wnętrza zabytku przed dalszym niszczeniem. A pałac jest ogromny i składa się z dwóch części. Ta starsza zbudowana w stylu neorenesansowym i neobarokowym, z ryzalitami, została tylko otynkowana na czerwono. Przypomina nieco pałac w Pławniowicach. Nowsza część pałacu Krowiarki jest całkowicie murowana i powstała w stylu secesyjnym.

Pałac w Krowiarkach
Pałac w Krowiarkach

W narożnikach południowo-wschodnim i północno-zachodnim wyrastają kwadratowe wieże z hełmami namiotowymi i półkolistymi oknami, ponadto zobaczysz tu wieżyczki cylindryczne zwieńczone hełmami stożkowymi. Ponad nową częścią górowała wysoka wieża, zbudowana z drewna, obita blachą. Niestety uległa zniszczeniu podczas wichury i teraz jej fragmenty można zobaczyć przed pałacem.

Pałac w Krowiarkach
Pałac w Krowiarkach

Pałac Krowarki w liczbach

O wielkości pałacu świadczą te liczby:
- 4 000 metrów kwadratowych - taka jest powierzchnia pałacu
- 30 piwnic tworzących swoisty labirynt
- 115 sal, te najbardziej znane to: sala biała, mauretańska, bajkowa czy brunatna, zdobione malowidłami, rzeźbami i złoceniami

Pałac w Krowiarkach
Pałac w Krowiarkach

Park pałacowy

Pałac w Krowiarkach otacza spory park angielski, obecną formę zyskał w XIX wieku. Rośnie tu wiele okazów starych, pięknych drzew. Wiele z nich przywieziono z Anglii. Dziś wśród nich prowadzi ścieżka ekologiczno-dydaktyczna. W południowo-wschodnim narożu parku stoi klasycystyczne mauzoleum z około 1870 roku, również obecnie remontowane.

Park w Krowiarkach
Park w Krowiarkach

Historia pałacu Krowiarki

Zanim powstał tu dzisiejszy, piękny pałac, stanął w Krowiarkach drewniany zamek rodziny Beess. Później przejął go Leopold Paczyński, a następnie w 1800 roku Graf Strachwitz. Stąd już o krok do pierwszego budowniczego pałacu, bowiem w 1826 roku Ernest Joachim Strachwitz w miejscu zamku wystawił murowany pałac.

Park w Krowiarkach
Park w Krowiarkach

W 1842 roku Karol Strachwitz sprzedał wieś Krowiarki rodzinie Gaszynów, a dokładniej Hansowi II von Gaszyn. I tak pałac wkrótce znalazł się w rękach śląskich potentatów - rodu Henckel von Donnermarck, bowiem w 1856 roku Wanda von Gaschin poślubiła Hugo II Henckel von Donnersmarck. W 1892 roku pożar strawił drewnianą część pałacu, która została odbudowana i powiększona z rozmachem, w stylu secesyjnym. Od 1911 roku w pałacu w Krowiarkach mieszkał Edgar 1. Graf von Henckel-Gaschin, a od 1939 roku pałac stał się własnością Hansa 2. Grafa von Henckel-Gaschin, który w marcu 1945 roku musiał porzucić majątek i uciekać na rowerze przed wojskami Armii Czerwonej.

Park w Krowiarkach
Park w Krowiarkach

Co ciekawe, wspaniały pałac w Krowiarkach przetrwał II wojnę światową w stanie nienaruszonym, a po niej stał się własnością państwa i to wtedy przyszedł najtrudniejszy czas dla pałacu. Mieścił on w czasach powojennych szkołę, dom dziecka, przedszkole, a nawet szpital. Opuszczony w 1970 roku zabytek został szybko rozgrabiony i zaczął niszczeć jeszcze bardziej, aż popadł w ruinę. Pierwszy prywatny właściciel w latach 90. nie zabezpieczył zabytku, dopiero od 2007 roku pałac w Krowiarkach pozostaje w rękach spółki z kapitałem luksemburskim, która remontuje pałac.

Informacje praktyczne

Przed wizytą warto zadzwonić: 503-828-266
Albo umówić się poprzez email: romstar@gazeta.pl
Brama na teren pałacu bywa otwarta

Pałac Krowiarki
ul. Wyzwolenia, Krowiarki
tel. 503-828-266
www.palac.krowiarki.org/
www.facebook.com/palackrowiarki

Noclegi w Raciborzu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Pałac w Krowiarkach
Park w Krowiarkach
(5 głosów: 3)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie