Pałac Goetzów w Brzesku
Pięknie odnowiony pałac Goetzów Okocimskich w Brzesku to jedna z najwspanialszych rezydencji przemysłowych w Polsce, a przy okazji jeden z cenniejszych zabytków architektonicznych z końca XIX wieku. To idealny przykład zabytku fabrykanckiego.
Powstanie pałacu
Pałac w Brzesku powstał w latach 1898-1900, za sprawą Jana Albina Goetza, znanego też jako Jan Goetz Okocimski. Był to właściciel pobliskiego Browaru, znany jako król piwa, a przy okazji filantrop i mecenas sztuki. Pałac zyskał miano Nowego Pałacu, gdyż stał w pobliżu również wcześniejszy, stary pałac, wybudowany przez jego ojca - Jana Ewangelistę, na obszarze browaru.
Ogromny pałac Goetzów nosi cechy neobarokowe i neorokokowe. W czasach swej świetności obfitował w stylowe meble, kominki, kryształowe żyrandole, piękne obrazy, portrety oraz trofea myśliwskie z polowań Jana Albina i jego syna - Antoniego Jana Goetza.
Pałac w Brzesku dzisiaj
Niewiele do dzisiaj pozostało tych zabytków, ale częściowo tutaj ostały się dzieła sztuki, witraże, a nawet meble. Pałac Goetzów w Brzesku złożony jest z dwóch skrzydeł bocznych połączonych galeriami z korpusem głównym. Wnętrza zdobią stiuki plafonów, postarzane lustra, drewniane stropy, kinkiety, okazałe żyrandole i wzorzyste podłogi.
Pałac w Brzesku jest wspaniale odnowiony, a wnętrza kryją hotel i restaurację. Pałac otacza zabytkowy park krajobrazowy w stylu angielskim, ze starym drzewostanem. Warto tutaj pospacerować, w pięknej scenerii zieleni, kwiecia i okazałego pałacu.
Powojenna historia pałacu Goetzów
W 1944 roku pałac w Brzesku przejął Skarb Państwa. Powstała tutaj wówczas szkoła - Liceum Ogólnokształcące i Liceum Ekonomiczne, która działała w pałacu aż do roku 2002. Następnie Pałac Goetzów został opuszczony i stał się pustostanem. Wykupili go spadkobiercy rodziny Goetzów, którzy skorzystali z prawa pierwokupu (ostatni właściciel - Antoni Jan Goetz zmarł bezpotomnie), ale dość szybko został sprzedany rodzinie nie związanej z Goetzami. Obecnie pałac w Brzesku stanowi prywatną własność zarządzaną przez spółkę z polskim kapitałem.
Informacje praktyczne
Bramy parku otwierają się codziennie
Pałac jest dostępny dla turystów, ponieważ mieści restaurację
Pałac Goetz Boutique Hotel&Spa
ul. Jana Goetza Okocimskiego 6, Brzesko
tel. 14/ 686-56-00
www.palacgoetz.pl
Noclegi w Brzesku
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Zamek w Nowym Wiśniczu, odległość: 10.3 km
- Kopalnia Soli Bochnia, odległość: 13 km
- Brama Seklerska w Tarnowie, odległość: 28 km
- Cafe Tramwaj w Tarnowie, odległość: 28.3 km
- Katedra w Tarnowie, odległość: 28.5 km
- Stary Cmentarz w Tarnowie, odległość: 28.5 km
- Ratusz w Tarnowie, odległość: 28.5 km
- Rynek w Tarnowie, odległość: 28.5 km
- Ruiny zamku w Tarnowie, odległość: 28.8 km
- Stara Łaźnia w Tarnowie, odległość: 28.8 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!