Opatów. Atrakcje, które warto zwiedzić

Anna Piernikarczyk
Opatów
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Opatów to miasto położone w województwie świętokrzyskim, na Wyżynie Sandomierskiej nad rzeką Opatówką, pomiędzy Sandomierzem i Ostrowcem Świętokrzyskim. Przecinają się tu szlaki komunikacyjne z Kielc do Lublina i z Warszawy do Rzeszowa. Znajdziesz tu kilka cennych zabytków i unikatowe podziemia.

Historia Opatowa

W przeszłości Opatów był jedną z najważniejszych miejscowości regionu i znanym węzłem szlaków handlowych, w tym słynnego szlaku bursztynowego. Najstarsza osada z około X wieku znajdowała się na wzgórzu zwanym Żmigród, gdzie obecnie stoi zespół klasztorny Bernardynów z XV wieku, przebudowany później w stylu barokowym.

Opatów
Opatów

Nazwa miasta pojawiła się po raz pierwszy w 1189 roku w związku z pobytem w grodzie Kazimierza Sprawiedliwego i opata klasztoru na Św. Krzyżu. W latach 1233-1514 Opatów był własnością biskupów lubuskich. W 1286 roku książę Leszek Czarny wystawił akt lokacyjny dla Opatowa. Na przełomie XV i XVI wieku hordy tatarskie spaliły miasto i takie kupił je w 1514 roku kanclerz Krzysztof Szydłowiecki.

On to otoczył Opatów kamiennym murem wraz z 4 bramami, z których do dziś zachowała się jedynie Brama Warszawska. Kanclerz odbudował miasto wraz z XII-wieczną romańską kolegiatą, w której zachowały się XVI-wieczne marmurowe nagrobki rodziny kanclerza.

Opatów
Opatów

Wiek XVI i XVII to okres rozwoju Opatowa jako ośrodka politycznego, tutaj odbywały się sejmiki szlachty województwa sandomierskiego. Kres rozwoju miasta przyniósł potop szwedzki i wojska księcia Jerzego II Rakoczego. Trudne dla miasta były też lata wieku XVIII wypełnione walkami o tron w Rzeczpospolitej, częste przemarsze wojsk dotkliwie niszczyły miasto i okolicę.

Po Kongresie Wiedeńskim Opatów wszedł w skład Guberni Radomskiej Królestwa Polskiego. Ludność z Opatowa i okolic aktywnie uczestniczyła w powstaniach narodowych, a szczególnie w Powstaniu Styczniowym z 1863-64 roku. Na pamiątkę tych wydarzeń na Rynku znajduje się pomnik poświęcony dowódcy Dywizji Krakowskiej płk. Ludwikowi Topór-Zwierzdowskiemu. W czasie I i II wojny światowej Opatów był miastem frontowym i tym samym miejscem krwawych walk.

Opatów
Opatów Podziemia Opatowskie
Opatów

Zabytki w Opatowie

- Kolegiata Św. Marcina, ul. Kolegiacka - romańska budowla z XII wieku, zachowała wiele pierwotnych elementów, później rozbudowana nosi dziś cechy wszystkich stylów architektonicznych, z bogatym wystrojem, głównie barokowym, świątynia wznosi się zaraz za Bramą Warszawską

- Brama Warszawska, ul. Kościuszki - zabytkowa brama z XVI wieku, jedyna zachowana brama miejska w Opatowie, mieści dziś punkt Informacji Turystycznej

Opatów
Opatów

- Podziemia w Opatowie, Plac Obrońców Pokoju 18 (Rynek) - XV-wieczne lochy miejskie udostępnione do zwiedzania, trasa o długości około 500 m

- Kościół i klasztor Bernardynów z XV wieku

Opatów
Opatów

Noclegi w Opatowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli masz ochotę na dalsze zwiedzanie, w okolicy znajdziesz kilka innych interesujących miejscowości i regionów. Odkryj, co warto zobaczyć w promieniu 50 kilometrów od tej lokalizacji!

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Opatów
Opatów
Opatów
Opatów
Opatów
Opatów
Opatów
Opatów
Opatów
Opatów
Opatów
Opatów
Opatów
Opatów
Opatów
Opatów
Opatów
Opatów Rynek
Opatów
Rynek w Opatowie
Opatów
Kolegiata Opatów
Kolegiata Opatów
(4.3 głosów: 100)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie