Mstów atrakcje. Skała Miłości, Zalew Tasarki i klasztor na Wancerzowie.
Mstów to niewielka, ale bardzo ciekawa i urocza miejscowość w województwie śląskim, pięknie położona na północnym krańcu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, nieco na wschód od Częstochowy i na północ od Olsztyna. Malowniczo miasteczko ulokowało się nad samą Wartą - trzecią najdłuższą rzeką w Polsce, która ma tu swój przełomowy odcinek, chętnie wykorzystywany przez kajakarzy.
Mstów to jedno z najstarszych miast w regionie, prawa miejskie otrzymał już w 1297 roku od Bolesława Wstydliwego. Aż do XVI wieku miał ogromne znaczenie i przewyższał rangą samą Częstochowę. Ze względu na długie dzieje, Mstów poszczycić się może wspaniałymi zabytkami, ale ostatnio zadbano też o atrakcyjne tereny rekreacyjne, które są wabikiem nie tylko dla mieszkańców, ale i turystów.
Atrakcje w Mstowie
W tym małym miasteczku zadziwi Cię kilka naprawdę fajnych atrakcji, z powodu których na pewno warto się tutaj wybrać. Poznaj najlepsze atrakcje Mstowa! Jeśli interesuje Cię jeszcze bardziej dokładny opis konkretnej atrakcji, kliknij w niebieską, podlinkowaną nazwę atrakcji. Poniżej tekstu znajdziesz te atrakcje zaznaczone na mapie.
Skała Miłości w Mstowie
Pod Górą Szwajcera, nad samą Wartą, wznosi się ciekawy i okazały zarazem ostaniec zwany Skałą Miłości. wokół którego powstały tereny rekreacyjne, kamienne altanki na pikniki i ognisko, plac zabaw, alejka spacerowa i punkty widokowe. Ze skałą wiąże się legenda, od której skała wzięła swą nazwę, prawi ona, że młoda dziewczyna miała iść po wodę do cudownego źródełka dla chorej matki, ale miast tego, spotkała się potajemnie z chłopakiem na schadzce nad rzeką. Gdy matka poczuła się lepiej i podążyła za córką, zobaczyła ją w ramionach chłopca. Ze złości ukochaną parę zamieniła w kamień i tak tkwią nad rzeką do dziś w miłosnym uścisku. Gdy się przypatrzeć, można ich bez problemu sobie wyobrazić.
Kamienna ścieżka rekreacyjna w Mstowie
Ścieżka prowadząca spod Urzędu nad Zalew Tasarki to bardzo ładne i przyjemne miejsce spacerowe. Spójrz pod nogi, bo ścieżka ta kryje wiele amonitów, my podziwialiśmy po kolei każdy z nich. Obok cały czas wije się niebieską wstęgą Warta - trzecia najdłuższa rzeka w Polsce, która ma tutaj swój przełomowy, malowniczy odcinek. Ścieżka prowadzi do Zalewu Tasarki, na jej trasie czekają altanki i ławki oraz plac zabaw przy Urzędzie.
Zalew Tasarki w Mstowie
W pobliżu Skały Miłości powstał nieduży sztuczny zbiornik - piękne niebieskie oczko, wręcz lazurowe. Przez cały rok to fajne miejsce spacerowe, a latem staje się wymarzonym kąpieliskiem miejskim. Zaprasza tu piaszczysta plaża, fajne, drewniane molo oraz kamienne altanki. Wokół sporo drzew. Możesz tu przyjść kamienną ścieżką spod urzędu, gdzie czeka bezpłatny parking albo podjechać samochodem od ulicy Leśnej, gdzie również czeka parking.
Spływy kajakowe Wartą
Spływy rozpoczynają się przy kamiennej Bramie Mirowskiej, ich trasa biegnie przez Jaskrów do Mstowa nad Zalew Tasarki, gdzie się zwykle kończy. Bardziej doświadczeni podążają dalej meandrującą rzeką przez Rajsko do Skrzydłowa.
Klasztor w Mstowie
Klasztor Kanoników Regularnych na Wancerzowie stanął jeszcze w XIII wieku, obecny budynek pochodzi z XV wieku i nosi cechy gotyckie. Okazała świątynia klasztorna pochodzi z XVIII wieku. Całość robi niemałe wrażenie, to spory kompleks, stojący naprzeciw Urzędu, a otacza go kamienny mur z basztami, z których każda ma inny kształt.
Stodoły w Mstowie
Ciekawy zespół stodół drewnianych i murowanych z XIX wieku stoi w Mstowie na Górze Ściegna, roztacza się stąd ładna panorama miasta. Niektóre stodoły nie mają dachu, a nawet chylą się nadszarpnięte zębem czasu, tworzą klimatyczną scenerię.
Kościół Św. Wojciecha w Mstowie
Zabytkowy kościółek Św. Wojciecha to obecnie kaplica cmentarna. Świątynia pochodzi z 1620 roku, a wybudowana została z inicjatywy ówczesnego burmistrza. Kaplica jest murowana, a od frontu znajduje się kwadratowa wieża. Wewnątrz, w XVIII-wiecznym ołtarzu znajduje się barokowy obraz przedstawiający patrona świątyni. Kaplicę otaczają nagrobki, wśród których znajdziesz również zabytkowe.
Przeprośna Górka (296 m n.p.m.) w Mstowie
Tradycyjne miejsce przebłagania Boga w Mstowie to tradycyjne miejsce odpoczynku pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę, skąd po raz pierwszy widzą jasnogórski klasztor. Od kilku lat stoi tu świątynia Ośmiu Błogosławieństw Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała - sanktuarium Św. Ojca Pio.
Cmentarz choleryczny w Mstowie
Powstanie cmentarza cholerycznego w Wancerzowie koło Mstowa wiązało się z wybuchem epidemii cholery na tym terenie po powstaniu styczniowym w 1863 roku. Niewiele tu reliktów przeszłości, bo kilka odrestaurowanych drewnianych krzyży. Cmentarz otoczony został lekkim obwarowaniem, można do dzisiaj zobaczyć pozostałości po murze z kamienia wapiennego. Cmentarz choleryczny powstał z dala od zabudowań, za górą zwaną Dobrą.
Pętla rowerowa z Mstowa do Olsztyna
Naszą podróż zaczynamy na parkingu przy Urzędzie Gminy w Mstowie. Warto podjechać do Skały Miłości i Zalewu Tasarki. Pamiętaj tylko, że ścieżki tutaj są wąskie i piesi mają pierwszeństwo.
Za Urzędem mijamy z prawej klasztor w Wancerzowie i jedziemy główną drogą, by po chwili skręcić w lewo, w trasę rowerową (ul. Jaskrowska). Cały czas jedziemy tą trasą. Przejeżdżamy mostem nad Wartą i dalej aż do Przeprośnej Górki, gdzie stoi sanktuarium Świętego Ojca Pio. Za sanktuarium skręcamy w ulicę Krańcową i dojeżdżamy do Jurajskiego Rowerowego Szlaku Orlich Gniazd. Nim dojedziemy do Zielonej Góry. Wspiąć się na górę z rowerem nie będzie łatwo, ale jest to możliwe 🙂 Zdecydowanie polecamy, bo za ten trud czeka nagroda w postaci pięknej jaskini z niecodziennymi naciekami, no i satysfakcja. Schodzimy z góry i wracamy na szlak. Już na asfalcie skręcamy w prawo, w ulicę Szkolną i w inną trasę rowerową - Zieloną Pętlę Wokół Olsztyna. W tym fragmencie pięknie widać zamek w Olsztynie. Dojeżdżamy tym szlakiem do centrum Olsztyna - na rynek. Tutaj polecamy przerwę na jedzenie (pyszne zapieksy) lub na lody 🙂 No i oczywiście jak jesteśmy w Olsztynie, to można zwiedzić zamek i zamkowe wzgórze. Wstęp na wzgórze jest płatny w sezonie. Po ewentualnym zwiedzeniu zamku wracamy na rynek i na drogę, którą tu trafiliśmy, czyli na ulicę Mstowską (najpierw kierunek Częstochowa, a potem Brzyszów/Kusięta).
Jedziemy Szlakiem Orlich Gniazd koło Gór Towarnych. Jak macie czas, to zachęcamy spędzić tutaj parę chwil. Opuszczamy Szlak Orlich Gniazd i jedziemy szlakiem Przełomu Warty przez Kusięta do Brzyszowa. Tam w prawo na Żuraw i w Małusach Małych kierujemy się w lewo. Ten fragment trasy jest bardzo malowniczy. Drogą zjeżdżamy do centrum Mstowa. Ulicą Kościelną wracamy na główną drogę w Mstowie a tym samym do parkingu przy Urzędzie Gminy. Cała trasa to około 35 kilometrów i może zająć 3 godziny. To bez dodatkowego czasu na zwiedzanie Skały Miłości, Zielonej Góry, zamku w Olsztynie czy Gór Towarnych. Więc jeżeli planujesz zobaczyć wszystkie te miejsca, zarezerwuj sobie cały dzień.
Noclegi w Mstowie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli masz ochotę na dalsze zwiedzanie, w okolicy znajdziesz kilka innych interesujących miejscowości i regionów. Odkryj, co warto zobaczyć w promieniu 50 kilometrów od tej lokalizacji!
- Jura Krakowsko Częstochowska, odległość: 45.7 km
- Złoty Potok, odległość: 17.2 km
- Żarki, odległość: 23.1 km
- Zawiercie, odległość: 38.9 km
- Lubliniec, odległość: 46.4 km
- Ogrodzieniec, odległość: 45.1 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!