Monaster w Jabłecznej

Anna Piernikarczyk
Monaster w Jabłecznej
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
3.8

Klasztor Św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej czyli Monaster Jabłeczyński, powstał po tym, jak cudownie pojawiła się w pobliżu wsi Jabłeczna ikona Św. Onufrego, która przypłynęła rzeką Bug. Okoliczni mieszkańcy odczuli to jako przejaw wielkiej łaski Boga i w miejscu pojawienia się ikony założyli prawosławny monaster. Miało to miejsce już w XV wieku.

Od 1999 roku klasztor podlega metropolicie warszawskiemu i zyskał status stauropigii. W latach 1999-2007 przełożonym klasztoru był Jerzy Pańkowski, który rozpoczął gruntowne remonty zabudowań klasztornych. Obecny przeor klasztoru - Atanazy Nos kontynuuje rozpoczęte dzieło, w klasztorze przebywa 10 braci zakonnych, którzy, zgodnie z tradycją od początku założenia klasztoru, zajmują się modlitwą, pracą, medytacją i umacnianiem wiary prawosławnej na Podlasiu.

Stauropigialny Klasztor Św. Onufrego
Jabłeczna 69, Sławatycze
tel. 83/ 378-31-11
klasztjabl@interia.pl
www.klasztorjableczna.pl

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

(3.8 głosów: 6)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie