Malbork. Zamek krzyżacki i inne atrakcje, które warto zobaczyć w Malborku
Malbork w skrócie, czyli podpowiedzi dla Ciebie
- Na zwiedzanie zamku zaplanuj około 3 godziny, bilety możesz kupić online
- Zamek pięknie wygląda z drugiego brzegu, warto przejść Mostem Św. Wojciecha i zjeść w Tawernie U Flisaka, z cudnym widokiem
- Gorąco polecam rejs Nogatem. Przystań mieści się pod zamkiem, to fajna przygoda i możliwość podziwiania pięknego Starego Miasta z tafli wody
- Zobacz bramy miejskie: Garncarską i Mariacką oraz fragmenty murów, to elementy średniowiecznego systemu obronnego
- Dla rodzin z dziećmi polecam DinoPark z ruchomymi dinozaurami i smokami oraz żywymi zwierzątkami
- Tani parking miejski znajdziesz przy Bramie Garncarskiej, przy ulicy Piłsudskiego (blisko zamku)
Malbork to miasto bardzo popularne, malowniczo ulokowane w województwie pomorskim, nad rzeką Nogat, pomiędzy Tczewem i Elblągiem. Zyskało sławę głównie dzięki potężnej twierdzy krzyżackiej. Nie ma w Polsce równej sobie, a i na świecie trudno podobną znaleźć! To kolos, który od czasów średniowiecza do dziś wywiera ogromne wrażenie! Zamek Marii, bo tak tłumaczy się Marienburg, ma dziś dobrze ponad 700 lat, obejmują go mury obronne, ciągnące się na długości ponad 5 km i złożony jest z 3 kompleksów. Był najbardziej ekskluzywną rezydencją tamtych czasów!
Atrakcje w Malborku, czyli co warto zobaczyć nad Nogatem
Malbork w szerokim świecie znany jest głównie z gotyckiego zamku krzyżackiego. Dlatego zwiedzanie często kończy się na majestatycznym zamku, który pozostawili po sobie zakonnicy. Warownia czaruje duchem średniowiecza oraz onieśmiela rozmachem i ogromem. Ale czy sam Malbork nie zasługuje na Twoją uwagę? Po zwiedzeniu warowni udaliśmy się na miły spacer po tym zbyt często pomijanym mieście. A ma ono do zaoferowania więcej atrakcji turystycznych. Zapraszam na nasz przewodnik, w którym sprawdzisz, co warto zobaczyć w Malborku i okolicach.
Zamek w Malborku
Malbork, największy zamek z błota na świecie. Czemu? Bo buduje go cegła, a ta robiona jest z gliny. Początkami istnienia malborska warownia sięga 1276 roku, kiedy to przybył tu i z czasem osiadł Zakon Krzyżacki, a dokładniej rycerze Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Nowe miasto i twierdzę nazwano od imienia Maryi "Marienburg", a polska nazwa to właśnie Malbork. Co ciekawe, w tym czasie ich stolica znajdowała się w Wenecji i dopiero w 1309 roku przenieśli ją tutaj. Od tego czasu zamek stale się rozbudowywał, do niespotykanych wcześniej, a nawet i później, rozmiarów.
Olbrzymi i piękny zamek krzyżacki w Malborku jest udostępniony dla turystów w postaci Muzeum Zamkowego w Malborku. Warto przyjść do kościoła zamku wysokiego czy kaplicy Św. Anny, dawnego miejsca pochówku wielkich mistrzów zakonu. Zamek ma dziś ponad 700 lat, zajmuje ponad 21 ha terenu, a obejmują go mury obronną ciągnące się na długości ponad 5 km. To musi robić wrażenie! Twierdza od 1997 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Unesco, to prawdziwy unikat w skali świata.
Nie tylko z racji wielkości i rozmachu, z jakim go zbudowali Krzyżacy, ale też z powodu autentyczności tego miejsca. Tutaj poczujesz ducha czasu, zobaczysz wspaniałe stropy, mroczne zaułki, piękne widoki z wysokiej wieży, ale i poznasz realia życia tamtych lat. Przez Malbork przebiega Szlak Zamków Gotyckich. To niezwykle cenny zabytek, który gorąco Ci polecam. Zdecydowanie warto zwiedzić!
Adres: ul. Starościńska 1
Brama Garncarska w Malborku
Brama Garncarska to fragment systemu obronnego miasta z XIV wieku. Wybudował go jeszcze zakon krzyżacki. Dziś poza nią zachowała się też Brama Mariacka. Są one częściowo odnowione, lecz niestety niewykorzystane turystycznie. Gdzieniegdzie porozrzucane są też fragmenty ocalałych murów miejskich. Przy nich znajdują się multimedialne kioski w ramach Zewnętrznego Muzeum Fortyfikacji.
Adres: ul. Piłsudskiego
Brama Mariacka w Malborku
Brama Mariacka, zwana Sztumską, to kolejny element obwarowań miejskich z czasów średniowiecza
Adres: Aleja Rodła
Ratusz Staromiejski w Malborku
Ratusz Staromiejski to średniowieczna siedziba władz miasta. Stoi między zamkiem a Bramą Mariacką. Dziś mieści się tu Dom Kultury, choć to jeden z oddziałów Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. Kolejny, czyli Szkoła Łacińska, znajduje się tuż obok, pod adresem Stare Miasto 42.
Adres: Stare Miasto 13
Muzeum Miasta Malborka
Za pomnikiem króla warto zajrzeć do ładnej willi z XIX wieku, bo w środku od 2018 zapraszają wystawy w ramach muzeum oraz Informacja Turystyczna. Wystawy są czasowe, my natrafiliśmy na ciekawostki o Mikołaju Koperniku z racji 500-lecia jego narodzin. Ponadto zobaczyliśmy wystawę o Żydach malborskich, a także o obozie jenieckim Stalag XX B.
Adres: ul. Kościuszki 54
Spichlerze w Malborku
W historycznym Malborku nad rzeką stały spichlerze. Przez lata przechodziły różne metamorfozy. Co ciekawe, podobno przetrwały one czas wojny i dopiero później zostały wyburzone. Dziś zostały odbudowane, nawiązując do ich dawnego wyglądu. Znacząco poprawiły wizerunek tej części miasta, bo prezentują się urokliwie. Mieszczą m.in. noclegi w formie apartamentów.
Adres: Stare Miasto 29
Bulwar nad Nogatem im. Macieja Kilarskiego w Malborku
Od 2022 roku w mieście dostępny jest przyjemny deptak nad rzeką. Mogą tu spacerować turyści, odpoczywać miejscowi. Miejsce jest pełne uroku i stało się jedną z najlepszych atrakcji i ciekawych miejsc w mieście. U stóp potężnego zamku, idealne dla dzieci i dorosłych.
Rejs po Nogacie w Malborku
Nad szeroką odnogą Wisły, Nogatem, można wypłynąć w rejs, np. do Białej Góry. Poza twierdzą, to właśnie ta atrakcja Malborka najbardziej nas oczarowała. Rejs statkiem po Nogacie oferuje niezatarte wspomnienia oraz piękne widoki na stare miasto. My skorzystaliśmy z firmy Malbork & Żuławy, która przystań ma pod samym zamkiem. Wycieczka kosztuje 25 zł od osoby (2023).
Adres: Przystań przy B. im. Macieja Kilarskiego
Kąpielisko miejskie w Malborku
Nad rzeką pod twierdzą można też zaznać plażowania i kąpieli. Piaszczysta plaża pozwala na chwilę letniego relaksu.
Adres: Bulwar
Dino Park w Malborku
Pierwszy na Pomorzu park ruchomych dinozaurów i smoków. Obecnie jest to bardzo ciekawe i pomysłowe miejsce rekreacji rodzinnej, gdzie poza ścieżką edukacyjną można też zobaczyć park smoków, wioskę jaskiniowców, jungle safari, odwiedzić muzeum skamieniałości czy zabawić się w kinie 5D oraz w parku linowym. A to nadal nie wszystkie atrakcje tego miejsca.
Adres: ul. Toruńska 61
Kościół Św. Jana Chrzciciela w Malborku
Ta późnogotycka świątynia pochodzi z XV wieku. Stoi w miejscu pierwszego kościoła w mieście, który początkami sięga schyłku XIII stulecia. Pierwsza wzmianka o nim pojawiła się w 1319 roku. Obecna świątynia powstała na jej fundamentach, z wykorzystaniem fragmentów murów. To orientowana, gotycka budowla trójnawowa, pięcioprzęsłowa, choć pierwotnie sześcioprzęsłowa. Z rzędem płytkich kaplic międzyprzyporowych.
We wnętrzu zachowały się elementy wystroju z różnych epok, od gotyku (np. chrzcielnica czy krucyfiks w kruchcie), poprzez renesans (m.in. epitafia), rokokowe (ołtarz Św. Stanisława Kostki) po neogotyckie (m.in. ołtarz główny, ambona czy witraże). To miejsce warto zwiedzić w Malborku, bo jest to jedna z najciekawszych atrakcji prócz twierdzy, a stoi bardzo blisko niej.
Adres: Stare Miasto 22
Kościół MB Nieustającej Pomocy w Malborku
Dawny kościół Św. Jerzego z XV wieku
Adres: ul. Słowackiego 76
Park Linowy Jumpy Park w Malborku
Jumpy Park to jeden z największych parków linowych w Polsce, czynny w sezonie turystycznym
Adres: ul. Parkowa
Dworzec Kolejowy w Malborku
Dworzec kolejowy to zabytkowa, efektowna budowla ceglana zbudowana w 1852 roku. Składa się z kilku brył z piętrowym poddaszem, portal od strony placu jest wykonany z piaskowca. Wnętrza dworca są częściowo otynkowane, a częściowo wyłożone boazerią. Podłogi są wykonane z ceramiki. W oknach poczekalni znajdują się witraże przedstawiające herby okolicznych miast. Stropy są drewniane, a w poczekalni rzeźbione
Adres: ul. Dworcowa
Pomnik króla Kazimierza Jagiellończyka w Malborku
Pomnik Jagiellończyka upamiętnia zwycięski wjazd polskiego króla do Malborka w 1457 roku, i rozpoczęcie tym samym tzw. "czasów polskich", które trwały 315 lat. Pomnik Jagiellończyka jest w całości wykonany z brązu i został odsłonięty w 2010 roku. Rzeźba przedstawia króla siedzącego na koniu i w ręku trzymającego berło.
Co ciekawe, po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku polskie wojsko nie zdobyło tutejszej twierdzy. Polacy rozsiedli się w tych przepastnych korytarzach dopiero 47 lat później, za sprawą syna Jagiełły, króla Kazimierza Jagiellończyka. Co prawda potężnej budowli nie zdobył, lecz kupił za około 670 kg złota. Taka jego ilość jest dziś warta około 180 mln zł.
Adres: ul. Kościuszki
Miniatura zamku malborskiego
Od niedawna w centrum miasta można podziwiać miniaturę zamku. Model krzyżackiej warowni powstał na betonowej konstrukcji, a detale wykonane są z cegły, kamienia i stali. To materiały zaczerpnięte z oryginalnej konstrukcji malborskiej warowni. Ostateczny kształt miniatury artysta konsultował z pracownikami Muzeum Zamkowego. Ta kopia zamku przybrała kształt i detale architektoniczne warowni z 1938 roku, dlatego możesz porównać zmiany, jakie nastąpiły w powojennej historii budowli.
Adres:. ul. Piłsudskiego (przy skrzyżowaniu z ul. Sierakowskich)
Oblężenie Malborka
Oblężenie Malborka to najbardziej znane wydarzenie plenerowe miasta. Zjeżdżają tu wówczas tysiące turystów. Dzięki pięknej scenerii i rzetelnie odtworzonej inscenizacji, przeniesiesz się wówczas do czasów średniowiecznych wojen.
Gdzie zaparkować w Malborku?
My bardzo tanio parkowaliśmy na parkingu przy Bramie Garncarskiej, przy ulicy Piłsudskiego. Była to wiosna i znaleźliśmy miejsce bez problemu. Sprawdź najpierw to miejsce, zanim przyciągnie Cię drogi parking płatny naprzeciw, przy ulicy Sierakowskich, obok makiety.
Adres: ul. Piłsudskiego
Gdzie jeść w Malborku?
My smakowaliśmy specjałów z grilla w Karczmie u Flisaka. To świetne miejsce, oferujące też smaczne, lokalne piwo, a poza tym kawę i coś słodkiego. Najbardziej urzeka tu jednak cudny widok na malborski zamek, bo Karczma znajduje się po drugiej stronie Nogatu. Przy samym moście. I siedząc przy stoliku pod chmurką, masz przed oczyma cały zamek!
Nasz film o atrakcjach Malborka
Zapraszam na nasz film o tym pięknym mieście.
Noclegi w Malborku
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli chcesz odkryć jeszcze więcej pięknych zakątków tej części Polski, mamy dla Ciebie kilka propozycji. W promieniu 50 kilometrów znajdziesz urokliwe miejscowości i regiony, które warto uwzględnić w swojej podróży.
- Gdańsk, odległość: 42 km
- Elbląg, odległość: 27.3 km
- Sztum, odległość: 13.9 km
- Krynica Morska, odległość: 46.6 km
- Nowe, odległość: 47.9 km
- Kwidzyn, odległość: 34.6 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!