Kopiec Piłsudskiego - najwyższy kopiec w Krakowie

Anna Piernikarczyk
Kopiec Piłsudskiego
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Kopiec Piłsudskiego w Krakowie inaczej nazywany Kopcem Niepodległości i Kopcem Wolności to największy z 5 istniejących do dziś krakowskich kopców. Usypany został w latach 1934-37, na szczycie Sowińca - najwyższego wzniesienia Pasma Sowińca w Lesie Wolskim, w zachodniej części miasta. Ma 35 metrów wysokości i jest to zarazem najwyższy punkt Krakowa, mierzący 383 m n.p.m.

Kopiec Piłsudskiego
Kopiec Piłsudskiego

Historia Kopca Piłsudskiego

Pagór usypano w latach 1934-37. Początkowo miał stać się pomnikiem walki narodu o niepodległość, stąd jego inne nazwy - Kopiec Niepodległości i Kopiec Wolności. Po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego ostatecznie kopiec nazwano jego imieniem. 

W kopcu złożono ziemię z wszystkich pól bitewnych I wojny światowej, na których walczyli Polacy, zaś w latach 80. XX wieku u jego podnóża spoczęła ziemia z pobojowisk II wojny światowej. Wtedy Kopiec Piłsudskiego zaczęto nazywać Mogiłą Mogił. 

Po II wojnie światowej władze chciały zetrzeć stożek z pejzażu miasta, bowiem kojarzył się z wolnością i niepodległością. W 1953 roku przy użyciu czołgu usunięto ze szczytu granitową płytę z wyrytym Krzyżem Legionowym. Działania te zniszczyły stok kopca. Później zniszczeń dopełniły też ulewne deszcze.

Kopiec Piłsudskiego
Kopiec Piłsudskiego

Najwyższy punkt Krakowa z ładną panoramą

Dziś prezentuje się bardzo dobrze, jest zrewitalizowany i zaprasza turystów na bezpłatny spacer. To znaczący symbol w świadomości Krakowian. Z racji tego, że stoi na okazałym wzgórzu i mierzy aż 35 metrów wysokości, z jego szczytu roztacza się rozległy widok na miasto i beskidzkie szczyty.

Kopiec Piłsudskiego
Kopiec Piłsudskiego

Dojście do Kopca Piłsudskiego, mapa

Pod ten stożek nie można podjechać samochodem. Znajduje się on w sercu Lasku Wolskiego i praktycznie wszystkie ścieżki wiodące przez lasek doprowadzą Cię do kopca.

Najlepiej zaparkować na płatnym parkingu przy ulicy Kukułczej (to ten sam, na którym parkuje się zwiedzając krakowskie ZOO). Pod Kopiec dalej można podążać około 2 km zielonym szlakiem przez las, lub nieco dłuższą trasą asfaltową, dostępną dla wózków. Do pagóra dojdziesz też ścieżką spacerową spod Kopca Kościuszki. W sumie ścieżka ta liczy około 6 km w jedną stronę. 

Można też dojść ul. Zakamycze, po drugiej stronie Lasku. Czeka tu fajna trasa i można z niej odbić i szlakiem w Lesie Wolskim dojść do Kopca. Można też podjechać autobusem na pętlę na ul. Rzepichy, podejść w stronę obserwatorium i skręcić w pierwszą w lewo i dalej prosto i Laskiem dojść pod kopiec.

Zostawiam też mapę z zaznaczoną trasą zielonym szlakiem z parkingu przy Kukułczej.

Las Wolski
Las Wolski
Las Wolski
Las Wolski

Nasz film z wyprawy na kopiec

W filmie opowiadamy o atrakcjach spoza krakowskiego centrum. W jego połowie wejdziemy na kopiec Piłsudskiego. Polecamy!

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking płatny przy ulicy Kukułczej, skąd należy przejść pieszo około 2 km

Kopiec Piłsudskiego
Aleja Do Kopca, na którą dojdziemy z Alei Kasy Oszczędności Miasta Krakowa
Las Wolski, Kraków

Noclegi w Krakowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Las Wolski Rezerwat Panieńskie Skały
Las Wolski
Las Wolski
(4.6 głosów: 21)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie