Konkatedra w Chełmży
Kościół Świętej Trójcy w Chełmży to jeden z najokazalszych i najstarszych zabytków Pomorza. Potężna gotycka świątynia dumnie góruje ponad miastem, choć z daleka widoczny jest jedyny barokowy element budowli - zakończenie wieży wzniesione w 1699 roku przez Magistrat Miasta Torunia.
Historia konkatedry
Kościół w historii miasta i całej Ziemi Chełmińskiej odegrał znaczącą rolę. Jego budowę trwającą do połowy XIV wieku rozpoczęto dekretem pierwszego biskupa chełmińskiego dominikanina Heidenryka z 1251 roku jako katedry nowo utworzonej Diecezji Chełmińskiej. W ciągu wieków świątynię odwiedziło wielu polskich królów: Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagielończyk, Zygmunt August, Zygmunt III Waza wraz z synem Władysławem oraz Jan Sobieski, który podarował świątyni zdobyty podczas odsieczy wiedeńskiej czaprak Kara Mustafy - dziś to tzw. "kapa Sobieskiego" znajdująca się wśród szat liturgicznych.
W 1960 roku papież Św. Jan XXIII podniósł świątynię do godności kolegiaty, a później papież Św. Jan Paweł II nadał kolegiacie tytuł Bazyliki Mniejszej, a w 1994 roku dekretem Stolicy Apostolskiej chełmżyńska bazylika podniesiona została do tytułu Konkatedry.
Wystrój świątyni
Najcenniesze zabytki w konkatedrze w Chełmży to: gotyckie siedziska dla kapłanów, ceglana faktura prezbiterium przykryta gwiaździstymi sklepieniami, kropielnica z granitu, fragmenty płyty nagrobnej pochowanego tu w 1311 roku wielkiego mistrza Zygfryda von Feuchtwangen, barokowy ołtarz główny z około 1650 roku, ołtarz Św. Krzyża z 1744 roku, późnorenesansowa ambona z 1604 roku, drewniany ołtarz barokowy czy obraz "Pokłon trzech króli".
Konkatedra Św. Trójcy
ul. Tumska, Chełmża
Noclegi w Chełmży
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Zamek Bierzgłowski, odległość: 13.6 km
- Kościół Św. Jakuba w Toruniu, odległość: 19.4 km
- Planetarium w Toruniu, odległość: 19.5 km
- Rynek w Toruniu, odległość: 19.6 km
- Ratusz w Toruniu, odległość: 19.6 km
- Katedra w Toruniu, odległość: 19.7 km
- Zamek w Toruniu, odległość: 19.7 km
- Brama Grudziądzka w Chełmnie, odległość: 22 km
- Kościół farny w Chełmnie, odległość: 22 km
- Pałac w Ostromecku, odległość: 27.5 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!