Kolegiata w Wiślicy
Kolegiata Narodzenia NMP w Wiślicy to potężna, gotycka świątynia ufundowana około 1350 roku przez samego króla Kazimierza Wielkiego. Zrobił to jednak nie z potrzeby serca, a w ramach pokuty za niecny czyn. To piękna, monumentalna budowla kamienna, stojąca obok Domu Długosza, niemal przy Rynku. Obiekt leży na Szlaku Romańskim.
Bazylika posiada dwie nawy i jest najstarszym oraz największym dwunawowym kościołem w Polsce. Dziś wydaje się być zbyt okazała jak na tak małe i ciche miasteczko, ale w XIV stuleciu Wiślica była znaczącym ośrodkiem, w którym to ogłoszono słynne Statuty Wiślickie. Zbiór praw dla Małopolski!
We wnętrzu bazyliki mniejszej zachowały się gotyckie elementy, w tym XIII-wieczna rzeźba Madonny uśmiechniętej, czyli MB Łokietkowej, piękne sklepienia z herbami czy gotyckie freski.
Jak doszło do fundacji kolegiaty w Wiślicy?
Król Kazimierz Wielki nie był najwierniejszym z ludzi. Jego podboje miłosne były powszechnie komentowane i nie uszły uwadze księdza Marcina Baryczki z Krakowa. Ten groził królowi nawet ekskomuniką. Kaznodzieja został aresztowany, a krótko po tym jego ciało znaleziono w Wiśle. W ramach pokuty za ten czyn król ufundował wiele kościołów, w tym również wiślicki.
Romańskie relikty w podziemiach
Największa niespodzianka kryje się w podziemiach kolegiaty! W XX wieku odkryto tu relikty dwóch wcześniejszych, romańskich świątyń, na miejscu których stanęła później obecna bazylika. Pierwsza pochodzi z XII wieku i zawiera słynną Płytę Orantów. To niezwykle cenna posadzka, przykład sztuki romańskiej, jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych w Polsce. Pochodzi z XII stulecia i przedstawia modlącą się rodzinę książęcą fundatora, czyli Kazimierz Sprawiedliwy z żoną i synem oraz zmarłym bratem i drugim synem. Tak przynajmniej się przypuszcza.
Druga świątynia to XIII-wieczna budowla z dwuwieżową fasadą. Wśród tych ruin wiedzie ścieżka, przy której zobaczysz sterczące z kamieni kości ludzkie. Ścieżka dostępna jest dla turystów w ramach nowoczesnego Muzeum Archeologicznego w Wiślicy, podobnie jak “misa chrzcielna” z XI wieku.
Koło bazyliki w Wiślicy stoi murowana dzwonnica z XV wieku, ufundowana przez Jana Długosza. Podobnie, jak jego dom stojący po drugiej stronie kolegiaty, również z XV stulecia.
Informacje praktyczne
Kolegiata Narodzenia NMP
ul. Kościelna, Wiślica
www.parwislica.kielce.opoka.org.pl
Noclegi w Wiślicy
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Dom Długosza w Wiślicy, odległość: 0 km
- Relikty romańskie w Wiślicy, odległość: 0.1 km
- Misa chrzcielna w Wiślicy, odległość: 0.1 km
- Kościół Św. Stanisława w Nowym Korczynie, odległość: 11 km
- Sanatorium Marconi w Busku Zdroju, odległość: 12.5 km
- Park Zdrojowy w Busku-Zdroju, odległość: 12.6 km
- Sosna na Szczudłach w Wełczu, odległość: 13.8 km
- Łazienki w Solcu Zdroju, odległość: 14.8 km
- Kościół w Stopnicy, odległość: 21.3 km
- Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, odległość: 26.8 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!