Klimontów. Atrakcje, które warto zwiedzić
Klimontów to historyczna miejscowość w województwie świętokrzyskim, leżąca niedaleko Sandomierza i Opatowa. Znacząca niegdyś, dziś straciła na swej ważności, ale ślady jej historii istnieją w mieście do dziś, a są to zabytki powstałe w czasach świetności Klimontowa, fundacji możnego rodu Ossolińskich. W okolicy Klimontowa natomiast zdecydowanie polecam odwiedzić cudowne, okazałe ruiny zamku Krzyżtopór z XVII wieku, który w momencie powstania był największą rezydencją magnacką całej Europy! Ufundował go Krzysztof Ossoliński.
Historia Klimontowa
Miasto Klimontów założył w 1604 roku, na mocy przywileju królewskiego, Jan Zbigniew Ossoliński herbu Topór - marszałek sejmu. Wcześniej, od XIII wieku w pobliżu znajdowała się wieś Klimontów. Jan Zbigniew Ossoliński był również fundatorem klasztoru dominikańskiego w Klimontowie z kościołem Św. Jacka. Z kolei jego następca - Jerzy Ossoliński, ufundował kolegiatę w Klimontowie czyli kościół Św. Józefa.
Atrakcje w Klimontowie
- Kolegiata Św. Józefa, ul. Krakowska 4 - piękna barokowa świątynia będąca jedną z najwspanialszych XVII-wiecznych budowli w Polsce, kościół leży na Małopolskiej Drodze Św. Jakuba. Unikatowość tej budowli polega głównie na tym, że powstała na planie elipsy, co rzadko się zdarza w polskich świątyniach. Ufundował ją Jerzy Ossoliński
- Kościół Św. Jacka i klasztor dominikanów, ul. Jasieńskiego - renesansowy zespół klasztorny ufundowany w 1613 roku przez Jana Zbigniewa Ossolińskiego - ojca Jerzego, obecnie zabudowania klasztorne nie są wykorzystywane, wcześniej siedzibę w nich miało liceum
- Synagoga w Klimontowie, ul. Szkolna
Budowla z 1851 roku, stojąca niedaleko Rynku i kirkutu, obecnie nie wykorzystana niszczeje. Jest późnoklasycystyczna z czterokolumnowym portykiem i dwubiegowymi schodami do pomieszczenia na piętrze (tzw. babiniec czyli miejsce modlitwy dla kobiet). Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali wnętrze synagogi i urządzili w niej magazyn. Po zakończeniu wojny budynek synagogi przez wiele lat stał opuszczony i stopniowo popadał w ruinę. W latach późniejszych w synagodze urządzono skup warzyw i owoców Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej w Sandomierzu. Planowano urządzić tu muzeum i na początku lat 90. XX wieku wykonano pilne zabiegi konserwatorskie, ale dalszych prac zaniechano. Dziś synagoga stoi opuszczona i należy do Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Po remoncie otwierana jest najczęściej podczas imprezy „Brunonalia”, organizowanej przez władze miasteczka i Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Brunona Jasieńskiego (w połowie lipca). Wewnątrz znajduje się prostokątny przedsionek, z którego wchodzi się do kwadratowej głównej sali modlitewnej, nakrytej pozornym sklepieniem zwierciadlanym. Na wschodniej ścianie zachowała się wnęka po Aron ha-kodesz, która była pierwotnie zwieńczona płaskorzeźbą z wyobrażeniami lwów oraz polichromią przedstawiającą tablice Dekalogu, koronę na Torę i inskrypcje hebrajskie. Na ścianach zachowały się fragmenty bogatych niegdyś malowideł.
- Zabytkowa zabudowa Rynku - rynek to główny plac miasta i ładne miejsce odpoczynku dla mieszkańców lub turystów, w centrum placu powstała fontanna, którą otaczają ławeczki
Noclegi w Klimontowie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!
- Sandomierz, odległość: 21.2 km
- Pacanów, odległość: 40.6 km
- Opatów, odległość: 16.2 km
- Szydłów, odległość: 32.5 km
- Stalowa Wola, odległość: 43.4 km
- Kurozwęki, odległość: 25.1 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!