Kętrzyn atrakcje. Zamek krzyżacki, kościół obronny i inne zabytki miasta

Anna Piernikarczyk
Kętrzyn
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Kętrzyn to miasto o ciekawej i długiej przeszłości, leżące w województwie warmińsko-mazurskim. Ulokowane zostało w średniowieczu, na pruskich ziemiach plemienia Bartów, niedaleko Reszla i Rynu. Po zniszczeniach wojennych odbudowane, dziś szczyci się cennymi zabytkami gotyckimi, na czele z krzyżackim zamkiem. Wokół rozlewają się mazurskie jeziora.

Od momentu powstania w XIV wieku aż do czasów II wojny światowej Kętrzyn nosił nazwę Rastenburg. Polski odpowiednik powojenny to Rastembork, ale funkcjonował bardzo krótko, bo już w 1946 roku miasto zyskało miano Kętrzyna, od nazwiska Wojciecha Kętrzyńskiego - historyka z XIX wieku, walczącego z germanizacją Mazur.

Kętrzyn
Kętrzyn

Atrakcje w Kętrzynie

Kętrzyn, choć kryjący wspaniałe zabytki przeszłości, jest tylko częścią atrakcji serwowanych przez wspaniałą okolicę. Piękne krajobrazy, mazurskie jeziora, czysta przyroda, liczne szlaki turystyczne lądowe i wodne oraz zagubione interesujące miasta i miasteczka z pewnością oczarują każdego turystę. Zobacz najlepsze atrakcje Kętrzyna!

Zamek w Kętrzynie

Zamek krzyżacki w Rastenburgu rozpoczęto budować w połowie XV wieku, jako trójskrzydłową budowlę, zamkniętą od strony zachodniej murem kurtynowym z bramą wjazdową. Warownia powstała dla Krzyżaków przed 1374 rokiem, po nadaniu osadzie praw miejskich. Broniła ona krzyżackiego prokuratora przed najazdami Litwinów. W 1945 roku zamek został spalony, podobnie jak większa część Kętrzyna, ale obecnie obiekt jest odbudowany z zachowaniem pierwotnego, gotyckiego kształtu. Dziś w kętrzyńskim zamku funkcjonują: Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

 
Adres: Zamek. pl. Zamkowy 1
http://www.muzeum.ketrzyn.pl/
Kętrzyn
Kętrzyn
Kętrzyn zamek
Kętrzyn zamek
Kętrzyn zamek
Kętrzyn zamek

Baszta i mury miejskie w Kętrzynie

Baszta to średniowieczny element murów obronnych miasta. Stoi niedaleko zamku i wraz z nim stanowi Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Do dziś można też oglądać w mieście zachowane fragmenty XIV-wiecznych murów obronnych. Budowano je w latach 1350-78, w kształcie nieregularnego czworoboku.

Miały ponad 1 metra szerokości i wysokości nawet do 10 metrów.  Biegły od północy i zachodu i łączyły się poprzez 13 baszt z obwarowaniami kętrzyńskiego zamku. W części południowej natomiast przebieg murów dopasowano do ukształtowania terenu. Dziś nie jest znane dokładne rozmieszczenie dawnych baszt.

Kętrzyn mury miejskie
Kętrzyn mury miejskie
Kętrzyn
Kętrzyn
Kętrzyn baszta
Kętrzyn baszta

Kościół Św. Jerzego w Kętrzynie

To bazylika kolegiacka, zbudowana w miejscu dawnej strażnicy, w południowo-zachodnim narożu miasta. Powstała początkowo  jako obiekt halowy, jednonawowy, ale potem była rozbudowywana. Jej początki sięgają roku 1359 roku, ale stawiana była do pierwszych lat XVI wieku. Mówi się, że to najlepiej zachowany kościół obronny na Mazurach. Po pożarze w 1500 roku, podczas odbudowy powstało charakterystyczne odchylenie osi kościoła. Prezbiterium nie leży dokładnie na osi nawy środkowej. Stojąc pośrodku nawy głównej widać tylko dwa okna, trzecie jest niewidoczne. W kościele warto podziwiać sklepienia kryształowe z 1515 roku, znane nam z olsztyńskiego zamku. Do tego XVI-wieczna ambona i organy tego samego twórcy, co słynne organy w Świętej Lipce. Bazylika mniejsza do II wojny światowej była nazywana „kościołem niemieckim”, w odróżnieniu od stojącego obok „kościoła polskiego”. 

 
Adres: Bazylika, ul. Zamkowa 5
Kętrzyn bazylika
Kętrzyn bazylika
Kętrzyn bazylika
Kętrzyn bazylika
Kętrzyn bazylika
Kętrzyn bazylika

Dawna plebania w Kętrzynie

Obok bazyliki stoi dobudowana jeszcze w średniowieczu dawna plebania, zmieniona później w pastorówkę, a dalej na gimnazjum. Przed wojną funkcjonowała jako tzw. Wdowi Dom - miejsce zamieszkania żon zmarłych księży.

 
Adres: Plebania, ul. Zamkowa
Kętrzyn
Kętrzyn

Kościół Św. Katarzyny w Kętrzynie

Budowla wzniesiona w stylu neogotyckim, w latach 1895-97. We wnętrzu zachowało się neogotyckie wyposażenie - ołtarz główny, ołtarze boczne oraz ambona.

 
Adres: Kościół, ul. Powstańców Warszawy 5
Kętrzyn
Kętrzyn

Ratusz w Kętrzynie

Efektowny ratusz wybudowano w stylu eklektycznym, w latach 1885-86. To gustowna, trzykondygnacyjna budowla z czerwonej cegły. Do 1997 roku stanowił siedzibę władz miasta, obecnie mieści m.in. Urząd Stanu Cywilnego.

 
Adres: Ratusz, Pl. Piłsudskiego 1
Kętrzyn
Kętrzyn

Ławeczka Kętrzyńskiego

W 2018 roku, podczas Roku Wojciecha Kętrzyńskiego, odsłonięto ławeczkę w mieście, która upamiętnia jednego z najbardziej zasłużonych dla Mazur Polaków. Miało to miejsce w dniu 11 lipca, w rocznicę jego 180. urodzin i zarazem w 100. rocznicę śmierci. Wydarzeniu towarzyszyła Katarzyna Kętrzyńska - prawnuczka wielkiego Polaka. Dodatkowo niedaleko, przy placu marszałka Józefa Piłsudskiego stoi obelisk z 1978 roku, ustawiony ku czci tego polskiego historyka.

Kętrzyn pomnik Wojciecha Kętrzyńskiego
Kętrzyn pomnik Wojciecha Kętrzyńskiego

Stara Synagoga w Kętrzynie

Między zamkiem a bazyliką, wśród kamieniczek zobaczysz niewielką, acz charakterystyczną synagogę. Pochodzi z 1853 roku. Przez Żydów wykorzystywana była do 1914 roku, później kupili ją baptyści. Obecnie mieści kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej. Jest maleńka, bo był to mniejszy dom modlitewny. Główna synagoga kętrzyńska niestety nie przetrwała. Spalili ją Niemcy w listopadzie 1938 roku, w czasie tzw. "nocy kryształowej".

 
Adres: Stara Synagoga, ul. Zjazdowa 9
Kętrzyn
Kętrzyn

Konsulat Św. Mikołaja w Kętrzynie

Konsulat to unikalna atrakcja regionu. Powstała w miejscu, gdzie od lat produkowane są znane na całym świecie bombki. Tutaj możesz wydmuchać własną bombkę i samodzielnie ją ozdobić, a ponadto pooglądać inne ozdoby świąteczne. Obiekt dostępny jest przez cały rok.

 
Adres: Konsulat, ul. Dworcowa 3a
https://www.konsulatmikolaja.pl/

Budynek dawnej loży masońskiej w Kętrzynie

Bardzo efektowna budowla służąca niegdyś loży wolnomularskiej, która pod nazwą Drei Thore des Tempels (Trzy bramy Świątyni) powstała w Kętrzynie w 1818 roku. Siedziba pochodzi z lat 1860-64 i nawiązuje do gotyku angielskiego. Odznacza się ciekawymi wieżyczkami. Po rozwiązaniu loży w budynku funkcjonowały dom kultury oraz kino. Dziś działa tu biblioteka miejska i klimatyczna kawiarnia.

 
Adres: Budynek loży, ul. Mickiewicza
Kętrzyn
Kętrzyn

Mazurolandia

To rodzinny park rozrywki z wieloma atrakcjami na powietrzu. Znajdziesz tu m.in. Park Miniatur Zabytków Warmii i Mazur, Polanę Legend i Baśni, Gród Rycerski czy Ogród Hitlera. Jest też strefa zabawy dla dzieci.

 
Adres: Mazurolandia, Gierłoż
http://mazurolandia.pl/

Mapa atrakcji

Oddajemy Wam mapę Kętrzyna z zaznaczonymi atrakcjami. Z pewnością się przyda przy planowaniu wizyty.

Historia Kętrzyna

Od najdawniejszych czasów powstawały tu grody i osady, które zostały zniszczone podczas najazdów krzyżackich. W 1329 roku zbudowano w Kętrzynie pierwszą strażnicę krzyżacką, w pobliżu której rok później rozpoczęto budowę kościoła. Walki z wojskami litewskimi doprowadziły do zniszczenia strażnicy, ale w 1350 roku Krzyżacy odbudowali osadę i rozpoczęli budowę murów obronnych, których spore fragmenty zachowały się do dziś.

Prawa miejskie Kętrzyn otrzymał 11 listopada 1357 roku, na prawie chełmińskim. W obrębie murów od strony południowej powstał kościół Św. Jerzego - rzadki przykład obronnej architektury sakralnej oraz krzyżacki zamek leżący dziś na Szlaku Zamków Gotyckich. Obie budowle świetnie się dziś prezentują, zachęcając do odwiedzenia tego miejsca.

Kętrzyn przez większą część swego istnienia był mocno zgermanizowany. Podczas II wojny światowej w okolicznym lesie zbudowano nawet tajną kwaterę Hitlera, tzw. Wilczy Szaniec, w której niemiecki przywódca spędził 800 dni. Dziś miejsce to jest udostępnione dla turystów.

Dopiero po wojnie miasto przyjęło polską nazwę Rastembork, a od 7 maja 1946 roku funkcjonuje nowa nazwa Kętrzyn. Od nazwiska Wojciecha Kętrzyńskiego - miejscowego historyka walczącego z germanizacją Prus.

Kętrzyn zamek
Kętrzyn zamek

Gdzie zjeść w Kętrzynie

Warty polecenia jest Zajazd przy Zamku, po rewolucjach Magdy Gessler. Mieści się on w XIX-wiecznym budynku, który stanął na fundamentach dawnej wieży fortyfikacji miejskich. Zajazd jest elegancki i serwuje smaczne dania, a dodatkowo słynie z oryginalnych pączków z wątróbką. Ich smak jest bardzo ciekawy. Jeśli natomiast chcesz zjeść szybciej i taniej, polecam Zapiekanki w Piwnicy, na Placu Piłsudskiego, koło okazałego Ratusza. Do wyboru masz tu sporo smaków.

Kętrzyn pączek z wątróbką
Kętrzyn pączek z wątróbką
Kętrzyn
Kętrzyn

 

Noclegi w Kętrzynie

W samym Kętrzynie byliśmy przejazdem i nie nocowaliśmy, toteż trudno polecić mi konkretny nocleg w mieście, za to poniżej znajdziesz spory wybór.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli chcesz odkryć jeszcze więcej pięknych zakątków tej części Polski, mamy dla Ciebie kilka propozycji. W promieniu 50 kilometrów znajdziesz urokliwe miejscowości i regiony, które warto uwzględnić w swojej podróży.

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Kętrzyn
Kętrzyn baszta
Kętrzyn zamek
Kętrzyn pączki z wątróbką
Kętrzyn
Kętrzyn
Kętrzyn
Kętrzyn
Kętrzyn
Kętrzyn zamek
Kętrzyn zamek
(4.4 głosów: 68)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie