Katedra w Tarnowie

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-02-29
Katedra w Tarnowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Katedra - wiekowy symbol Tarnowa

Katedra w Tarnowie czyli bazylika katedralna Narodzenia NMP to jeden z najważniejszych symboli Tarnowa. Jest to najbardziej okazały i monumentalny zabytek miasta, górujący ponad Rynkiem z pięknym Ratuszem. Budowla powstała w XIV wieku w stylu gotyckim, a obecny wygląd neogotycki zyskała po gruntownej renowacji i przebudowie w latach 1889-1900. Na wschodniej ścianie katedry znajduje się wizerunek Pana Jezusa Ukrzyżowanego z 1899 roku. Pod katedrą w 1981 roku, stanął wysoki na 4,5 m pomnik Papieża Polaka Jana Pawła II. To jeden z pierwszych pomników naszego papieża na całym świecie! W 2006 roku katedra w Tarnowie stała się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.

Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie

Nagrobki w katedrze w Tarnowie

Katedra w Tarnowie słynie z pięknych nagrobków - gotycko-renesansowych rodu Tarnowskich i barokowych Ostrogskich. Uchodzą one za jedne z najwybitniejszych dzieł sztuki rzeźbiarskiej, nie tylko polskiej, ale i europejskiej! Są monumentalne, a ich twórcami są mistrzowie - Bartłomiej Berecci, Jan Maria Padovano czy Jan Pfister. 

Nagrobki w prezbiterium katedry
Nagrobki w prezbiterium katedry

Pomnik Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej

Pomnik nagrobny Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej warsztatu Bartłomieja Berrecci uznawany jest za najpiękniejszą renesansową rzeźbę kobiety w całej Europie, wykonany jest z piaskowca, z użyciem czerwonego marmuru. 

Pomnik hetmana Tarnowskiego w prezbiterium

Piętrowy pomnik hetmana Jana Tarnowskiego (zm. 1561) i jego syna Jana Krzysztofa (zm. 1567) uważa się za najbardziej monumentalne dzieło - ma blisko 14 metrów wysokości i 6 metrów szerokości. Pomnik ma 2 kondygnacje, część poświęconą hetmanowi wyeksponowano rozmiarami oraz dekoracją. Ma wygląd frontonu świątyni greckiej, z kolumnami po bokach i trójkątnym przyczółkiem.

Nagrobek Tarnowskich
Nagrobek Tarnowskich

Pomnik Ostrogskich w prezbiterium

Książęcy ród Ostrogskich to kolejni po Tarnowskich właściciele miasta. Pomnik poświęcony jest księciu Januszowi Ostrogskiemu (zm.1620) i jego pierwszej żonie, Zuzannie Sereda (zm. 1596), z magnackiej rodziny węgierskiej. Pomnik nagrobny to okazałe dzieło wykonane w czarnym i czerwonym marmurze, z żółtym alabastrem. Ma prawie 13 metrów wysokości i 8 metrów szerokości.

Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Pomnik Ostrogskich
Pomnik Ostrogskich

Najpiękniejsza katedra w Polsce?

Nie tylko nagrobki przykuwają uwagę we wnętrzu katedry w Tarnowie. To cudna świątynia, niezwykle majestatyczna i okazała. Widziałam niejedną katedrę w Polsce i muszę przyznać, że tarnowska zdecydowanie należy do jednej z najładniejszych, a może jest i tą najpiękniejszą. Zachwycają tu gotyckie kanonickie stalle z bogato rzeźbionymi zapleckami pod chórem, stalle w prezbiterium, zdobne ołtarze, liczne rzeźby, epitafia, obrazy czy witraże. Całość składa się na wspaniałe dzieło, do którego zobaczenia gorąco Cię namawiam.

Jeśli lubisz zacne katedry, zobacz nasz tekst o Chester w Anglii z cudną katedrą

Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie

Krypty grobowe w katedrze

W podziemiach katedry w Tarnowie mieści się aż siedem krypt grobowych - dwie w prezbiterium, pod pomnikami hrabiów Tarnowskich i książąt Ostrogskich, trzecia pod nawą główną, kolejne dwie pod dawną kaplicą Rozesłania Apostołów i po jednej w dawnych kaplicach Świętego Krzyża i Św. Anny. Wszystkie krypty są murowane i sklepione kolebkowo. Dla turystów udostępnia się tylko dwie - kryptę Ostrogskich z zachowanymi dwoma cynowymi trumnami księcia Janusza (1620) i jego żony Zuzanny (1596) oraz kryptę w nawie północnej pod dawną kaplicą Św. Anny z dwoma dużymi, kamiennymi sarkofagami.

Zaułek i Muzeum Diecezjalne

Przed katedrą w Tarnowie warto zajrzeć na bardzo urokliwy Zaułek Diecezjalny, wyłożony kocimi łbami. Znajdziesz tu najstarszy kamienny budynek świecki w mieście - Dom Mikołajowski z 1524 roku, który wraz z  sąsiednimi, pięknymi kamieniczkami z XVI wieku stanowią siedzibę Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. To najstarsze tego typu muzeum w Polce, ze sztuką sakralną i ludową od średniowiecza do XIX wieku.

Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie

Informacje praktyczne

Katedra czynna jest przez cały rok
Zwiedzać można bezpłatnie, poza godzinami nabożeństw

Katedra w Tarnowie - Bazylika Narodzenia NMP
Sanktuarium MB Bolesnej
Pl. Katedralny, ul. Kapitulna 2, Tarnów
tel. 14/ 622-24-50
www.katedra.tarnow.opoka.org.pl

Noclegi w Tarnowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Nagrobek Tarnowskich
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Tarnów bazylika
Tarnów
Pomnik w katedrze
(4.3 głosów: 28)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie