Kanał Elbląski
Spośród licznych atrakcji pięknych Mazur szczególne miejsce zajmuje Kanał Elbląski - rozgałęziony system żeglugowy. To unikalny w skali światowej zabytek sztuki hydrograficznej, składający się z trzech odcinków zasadniczych o długości 129,8 km oraz wielu dodatkowych odgałęzień bocznych. Łączna długość całego systemu wodnego to 147 km. Kanał Elbląski obejmuje jeziora i żeglowne odcinki rzek uchodzących do jeziora Drużno i Zalewu Wiślanego.
Atrakcje Kanału Elbląskiego
Kanał Elbląski to najdłuższy kanał żeglowny w Polsce. To również jedyny szlak na świecie, po którym statki nie tylko płyną po wodzie, ale również jadą lądem na wózkach, pokonując fragmenty wzniesień między odcinkami wodnymi. Dodatkowo w 2015 roku szlak ten został odnowiony, powstała nowa infrastruktura turystyczna w tym nowatorskie ścieżki questingowe. Kto może questować? Każdy, kto posiada ulotkę i podąża wskazówkami oraz zagadkami z tekstu. Oprócz niesamowitych historii i legend można wykonać zadania, które są alternatywą dla encyklopedycznych informacji zawartych w przewodnikach. W okolicach Kanału Elbląskiego można przejść ścieżki w Jelonkach, Małdytach i Miłomłynie, a każda z nich prezentuje inną niesamowitą historię, jednak prezentują ten sam ważny, unikalny zabytek.
Ze względu na swoje walory przyrodnicze i kulturowe teren został objęty ochroną prawną w formie Obszaru Chronionego Krajobrazu Kanału Elbląskiego, dlatego na niektórych odcinkach Kanału można poruszać się tylko kajakiem.
Historia Kanału Elbląskiego
Kanał zaprojektowany został przez holenderskiego inżyniera Georga Jakoba Steenke, a budowany był w latach 1848-72. Największym problemem technicznym było pokonanie różnicy poziomu wód między jeziorami Drużno pod Elblągiem, a jeziorem Piniewo na odcinku 11 km. Różnica ta wynosi prawie 100 m wysokości.
Steenke opracował oryginalną i zadziwiającą jak na owe czasy koncepcję, która funkcjonuje do dziś. Genialne rozwiązanie polegało na wybudowaniu dwóch śluz (Miłomłyn i Zielona) oraz pięciu pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny). Pochylnie niwelują różnicę poziomów wody o 99 m, a statki pokonują pochylnie na specjalnych wózkach. Tylko tutaj statki pływają po trawie. Kanał Elbląski w XIX wieku pełnił głównie funkcję gospodarczą, umożliwiał spławianie zboża i drewna z zasobnych terenów Mazur Zachodnich do Elbląga i dalej do portów położonych na Zalewie Wiślanym. Głównie spławiano tutaj sosny taborskie, bardzo wysokie i proste, które idealnie nadawały się na maszty statków.
Rejsy statkami po Kanale Elbląskim
Dzisiaj trasa Kanału przyczynia się do rozwoju turystyki i infrastruktury na tym malowniczym terenie. Najlepszym przykładem tego jest Ostróda, która intensywnie rozwija infrastrukturę turystyczną nad Jeziorem Drwęckim (południowy punkt startowy do wyprawy w głąb Kanału). Powstało tu ciekawe molo żeglarsko-spacerowe, przystań Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej oraz tawerna z wypożyczalnią sprzętu wodnego, a także marina. Rejsy turystyczne statkami wycieczkowymi odbywają się również w Miłomłynie, Małdytach czy Iławie. Najwięcej jednak rejsów Kanałem Elbląskim rozpoczyna się obecnie w Buczyńcu. Odbywają się po 5 pochylniach – Buczniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny. Dalej płynąc przez rezerwat przyrody Jeziora Duzno, można dopłynąć aż do Elbląga. Przed rejsem warto zajrzeć do umiejscowionej przy tej pochylni Izby Historii Kanału Elbląskiego. Do wyboru są rejsy z Buczyńca do Oleśnicy i z powrotem lub dłuższe i droższe rejsy do samego Elbląga.
Informacje praktyczne
Rejsy odbywają się w sezonie turystycznym
Najlepiej udać się do Buczyńca
Żegluga Ostródzko - Elbląska
ul. Mickiewicza 9a, Ostróda
tel. 89/ 646-38-71, 801-350-900
www.zegluga.com.pl
Noclegi w Elblągu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Katedra w Elblągu, odległość: 24.9 km
- Deptak w Elblągu, odległość: 25 km
- Wieża Targowa w Elblągu, odległość: 25.1 km
- Piekarczyk w Elblągu, odległość: 25.1 km
- Zamek Karnity, odległość: 26.8 km
- Jezioro Gaudy w Iławie, odległość: 28 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!