Kamień Pomorski. Najlepsze atrakcje miasta: zabytki, wrak, zalew, plaża.

Anna Piernikarczyk
Kamień Pomorski
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Kamień Pomorski to dawna stolica biskupstwa na Pomorzu. Miasto leży w województwie zachodniopomorskim, malowniczo położone na Pobrzeżu Szczecińskim, niedaleko Dziwnowa. Cudowne położenie nad samym brzegiem Zalewu Kamieńskiego, nad dwiema zatokami zalewu - Karpinką od północy i Promną od zachodu, za którą wyrasta Wyspa Chrząszczewska sprawia, że miejsce to zachwyca.

Kamień Pomorski znajduje się 7 km od wybrzeża Morza Bałtyckiego, z którym łączy się pośrednio poprzez cieśninę Dziwnę. Co ciekawe, miasto położone jest na szlaku zabytków sztuki romańskiej, całe Stare Miasto zostało wpisane do rejestru zabytków. Poza zabytkami jednak miejsce to oferuje wspaniałą rekreację i to tuż obok zabytków. 

Niemal na rynek wlewają się wody Zalewu Kamieńskiego, wykorzystywane do uprawiania sportów wodnych i czynnego wypoczynku na wodzie. Kwitnie tu żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing, a także wędkarstwo. To nadal nie wszystko, bo Kamień Pomorski to zarazem uzdrowisko. Na obszarze miasta występują cenne źródła solankowe i pokłady borowiny. Uzdrowisko wykorzystuje zarówno odwiert solanki Edward III, jak i złoże borowiny.

Kamień Pomorski
Kamień Pomorski

Atrakcje w Kamieniu Pomorskim

Choć Kamień Pomorski to niewielkie miasteczko, to już w obrębie samego centrum oferuje wiele atrakcji. Warto wybrać się na spacer, odwiedzając po kolei je wszystkie, bo są skupione wokół rynku, nawet Zalew rozlewa się tuż przy głównym placu, co jest swoistym unikatem i bardzo pozytywnie nas zaskoczyło. Poznaj najlepsze atrakcje Kamienia Pomorskiego! Jeśli interesuje Cię jeszcze bardziej dokładny opis konkretnej atrakcji, kliknij w niebieską, podlinkowaną nazwę atrakcji. Pod tekstem znajdziesz mapę z zaznaczonymi na niej atrakcjami okolicy!

Zalew Kamieński

Zalew powstał na Dziwnie w okolicy Kamienia Pomorskiego. Do 1945 roku nosił niemiecką nazwę Camminer Bodden, później był Kamieńskim Zalewem, by w latach 90. XX wieku przyjąć nazwę Zalew Kamieński. Od zachodu do zalewu wpływają wody Lewieńskiej Strugi płynącej z jeziora Koprowo. Na północnym wschodzie, przed ujściem Dziwny do Morza Bałtyckiego, w okolicy Dziwnowa, zalew tworzy Zatokę Wrzosowską. Od południa znajduje się zatoka Karpinka zbierająca wody rzeki Świniec. Przy południowym brzegu ulokowało się miasto portowe Kamień Pomorski, w którym na zalewie powstała piękna i nowoczesna marina. To atrakcyjny ośrodek sportów wodnych, choć Zalew stanowi również obszar specjalnej ochrony ptaków "Zalew Kamieński i Dziwna" i specjalny obszar ochrony siedlisk "Ujście Odry i Zalew Szczeciński". Wzdłuż Zalewu w Kamieniu Pomorskim biegnie malowniczy deptak, pozwalający podziwiać najważniejsze zabytki miasta, ponad wodą natomiast poprowadzono molo.

 

 
Zalew, ul. Bałtycka, ul. Wilków Morskich
Zalew Kamieński
Zalew Kamieński

Marina na Zalewie Kamieńskim

Marina Kamień Pomorski po ostatnim remoncie to jeden z najnowocześniejszych, a przy tym najpiękniejszych i największych portów jachtowych na południowym Bałtyku. Położona jest nietypowo w centrum miasta, w sąsiedztwie Starówki i nazywana jest perłą Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Znajdziesz tu 280 miejsc postojowych dla jachtów o zanurzeniu do 2m, a także nowoczesne zaplecze socjalne z toaletami, natryskami, a nawet kuchnią. Jest też zaplecze zimowania jachtów z serwisem. Keje zapewniają prąd i wodę, a do tego oferują zamykane wejście. To bardzo przyjemne miejsce nie tylko dla samych wodniaków, ale i dla turystów, bo marina tworzy malowniczy widok przy deptaku.

 
Marina, ul Bałtycka
Kamień Pomorski marina
Kamień Pomorski marina

Wrak żaglowca w Kamieniu Pomorskim

O tym, że w Bałtyku, we wschodniej części Międzywodzia w gminie Dziwnów zalega drewniany wrak statku, wiedziano od dawna, ale nie było sposobności na jego wydobycie. Taka pojawiła się w 2011 roku, gdy sztorm odsłonił wrak. Manewr jednak się nie udał. Kolejna szansa nastąpiła w październiku 2016 roku, gdy sztorm przemieścił wrak około 500 metrów na zachód. Tym razem udało się go wydobyć z morza, a miało to miejsce w grudniu 2016 roku. Po szczegółowych badaniach został w częściach przetransportowany do Kamienia Pomorskiego. Tutaj poddany został konserwacji i został wyeksponowany na kamieńskiej marinie. Z tablic dowiesz się o historii wydobycia wraku oraz dowiesz się, jak wyglądał w czasach swej świetności. A czy wiesz, że do budowy dużego żaglowca potrzeba było nawet 3 tys. dębów? Dlatego, jeśli statek nie zatonął, po zakończeniu służby na morzu drewno z żaglowca powtórnie wykorzystano do innych celów. Prawdopodobnie dlatego tak mało drewnianych jednostek zachowało się do dziś. Najbardziej znany wyjątek to XVII-wieczny szwedzki galeon wojenny Vasa.

 
Wrak, Al. Mistrzostw Żeglarstwa
Kamień Pomorski wrak żaglowca
Kamień Pomorski wrak żaglowca

Starówka w Kamieniu Pomorskim

Kamień Pomorski to stare miasto sięgające początkami średniowiecza. To pierwsza znana stolica Pomorza. Do dziś zachował się tutaj średniowieczny układ przestrzenny miasta, z centralnie położonym rynkiem. Na starówce, poza katedrą i ślicznym ratuszem, zachwyca też reglowa kamieniczka, w której mieści się obecnie Hotel Pod Muzami.

 
Starówka, ul. Gryfitów, ul. Strzelecka, ul. Basztowa i inne
Kamień Pomorski
Kamień Pomorski

Ratusz w Kamieniu Pomorskim

Na sporym rynku stanowiącym centralne miejsce starówki, stoi pośrodku wielki, gotycki ratusz z XIII wieku, który w XVI stuleciu nabrał cech renesansowych. Bardzo okazały jest to budynek, w 1945 roku uległ zniszczeniu, ale po wojnie z pietyzmem odtworzono gotycką bryłę i wystrój wnętrz. Dziś ten typowo pomorski, średniowieczny ratusz podcieniowy mieści Urząd Miasta. To wydłużona kamienica z trójarkadowym podcieniem od strony wschodniej. Uwagę przykuwa maswerkowa dekoracja szczytu zachodniego. Wewnątrz podziwiać można gotyckie sklepienia krzyżowo-żebrowe i kolebkowe. Cała budowla prezentuje się bardzo okazale i jest ozdobą oraz jednym z ważniejszych symboli kamieńskiej starówki.

 
Ratusz, ul. Bałtycka
Kamień Pomorski
Kamień Pomorski

Katedra Św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim

Ta historyczna katedra diecezji pomorskiej jest dziś konkatedrą (katedrą pomocniczą) archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Efektowna i okazała, romańsko-gotycka bazylika ma bardzo długi rodowód. Ufundował ją w 1176 roku książę pomorski Kazimierz I, w miejscu wcześniejszego drewnianego kościółka przygrodowego. Początkowo był to kościół romański, dopiero w XIV wieku kontynuowano budowę, tworząc gotycką bryłę. W XVII wieku książę Ernest von Croy ufundował nowe, barokowe wyposażenie świątyni wraz z cennymi organami istniejącymi do dziś. Obecnie katedra jest dostępna do zwiedzania bezpłatnie, wewnątrz podziwiać można m.in. owe organy, dzięki którym odbywają się tutaj festiwale muzyki organowej. Przy katedrze powstał ładny wirydarz czyli ogród w formie dziedzińca. Ciekawostką jest, że kamieńska katedra jest zarazem nekropolią książąt pomorskich z dynastii Gryfitów.

 
Katedra,  Plac Katedralny
Kamień Pomorski
Kamień Pomorski

Festiwal Muzyki Organowej w Kamieniu Pomorskim

Festiwale organowe odbywają się co roku w katedrze od ponad 50 lat. Rozpoczęły się po tym, jak cenne organy przeszły rewitalizację w latach 60. XX wieku. Pierwszy koncert miał miejsce 23 czerwca 1964 roku. Wtedy na organach zagrał szczeciński organista Rudolf Rożek. Na koncert ten przybyło wówczas do katedry 500. słuchaczy!

 
Festiwal w katedrze, Plac Katedralny
Kamień Pomorski
Kamień Pomorski

Wirydarz w Kamieniu Pomorskim

Gotycki wirydarz kamieński jest prawdziwym unikatem, a to dlatego, że to jedyny w Polsce zachowany wirydarz katedralny. Zwykle takie obiekty powstawały przy klasztorach. To bardzo ciekawe i tajemnicze miejsce, dostępne odpłatnie przy okazji zwiedzania katedry (bilet jest bardzo tani). Ciekawostką jest również, że zwykle w klasztorach wirydarze powstawały po południowej stronie zabudowy, zaś ten w Kamieniu znajduje się po północnej stronie katedry. Powstał on w latach 1310-50. Po II wojnie światowej, podczas prac rekonstrukcyjnych, pośrodku wirydarza posadowiono XII-wieczną chrzcielnicę, tradycja głosi, że pochodzi ona z kościoła wzniesionego w Kamieniu w czasie misji chrystianizacyjnej Św. Ottona z Bambergu, w 1124 roku.
 

 
Wirydarz, Plac Katedralny
Kamień Pomorski
Kamień Pomorski

Brama Wolińska w Kamieniu Pomorskim

Gotycka baszta pochodzi z XIV wieku i stanowi element średniowiecznych obwarowań miejskich. To jedyna zachowana do dziś spośród ośmiu baszt w mieście. Obecnie w budowli mieści się prywatne Muzeum Kamieni, gdzie zobaczysz minerały, skamieniałości, a także eksponaty pochodzące z kosmosu.

 
Brama Wolińska, ul. Basztowa
Kamień Pomorski baszta
Kamień Pomorski baszta

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej 

Muzeum mieści się w dawnym pałacu biskupim, stojącym niedaleko katedry. Znajdziesz tu zbiory katedralne, zabytki archeologiczne, a także zdobycze z przypadkowych odkryć.

 
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej , Plac Katedralny
Kamień Pomorski Muzeum
Kamień Pomorski Muzeum

Mury miejskie w Kamieniu Pomorskim

Średniowieczne mury miejskie pochodzą z I połowy XIV wieku. Zbudowano je po tym, jak w 1308 roku nie chronione murami miasto zostało splądrowane przez wojska Brandenburskie. Obwarowania powstały z trzech stron miasta, od strony Dziwny natomiast znajdowała się palisada. Równocześnie ufortyfikowano katedrę. Mury dobrze sprawdziły się podczas wojny trzydziestoletniej w latach 1618-48, ale nie uchroniły przed Szwedami w 1637 roku, którzy opanowali Kamień i otoczyli miasto dodatkowo nowożytnymi fortyfikacjami bastionowymi, które rozebrano w 1794 roku. Długość średniowiecznych murów obronnych wynosiła pierwotnie nieco ponad 1000 metrów, nie wliczając obwarowań katedry. Mur obronny wzmocniony był ośmioma basztami. Do miasta prowadziły dwie główne bramy - Wolińska od strony zachodniej i Katedralna od wschodu, a także mniejsze furty - Klasztorna, Maślana i Rybacka od strony Zalewu. Do dzisiaj przetrwały fragmenty muru prowadzące wzdłuż Zalewu Kamieńskiego, a ponadto ponad miastem góruje brama z basztą Wolińską.

Mury miejskie w Kamieniu Pomorskim
Mury miejskie w Kamieniu Pomorskim

Kościół Wniebowzięcia NMP w Kamieniu Pomorskim

Barokowa świątynia z XVIII wieku, a dokładniej z 1750 roku. Początkowo stał tu inny kościół, który powstał w XIII wieku, w miejscu książęcego grodu Gryfitów. W czasach średniowiecza pełnił funkcję miejskiego kościoła i był filią katedry Św. Jana Chrzciciela. Po pożarach został odbudowany w 1619 roku jako luterańska kaplica pogrzebowa. W 1743 roku świątynię zniszczył silny sztorm na Zalewie Kamieńskim i tak w 1750 roku stanął tu obecny kościół mariacki zbudowany w stylu barokowym. W latach 1960-85 był siedzibą domu kultury, obecnie przywrócono mu funkcje sakralne.

 
Kościół, ul. Mariańska
Kościół mariacki w Kamieniu Pomorskim
Kościół mariacki w Kamieniu Pomorskim

Noclegi w Kamieniu

Niemal na rynku stoi piękna ryglowa kamieniczka, zdobiąca starówkę. W jej wnętrzach mieści się restauracja oraz Hotel Pod Muzami, z cudnym widokiem na ratusz, zalew i marinę. Warto tutaj zostać na dłużej, by poznać wszystkie atrakcje miasta.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 
Kamień Pomorski
Kamień Pomorski

Kamień Pomorski - nasz film

Na koniec zapraszamy Cię na nasz film z najpiękniejszymi atrakcjami tego uroczego miasta leżącego nad Zalewem Kamieńskim. Będzie nam bardzo miło, jeśli zasubskrybujesz nasz kanał na YT.

Co zobaczyć w okolicy?

Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Kamień Pomorski
Kamień Pomorski Zalew
Kamień Pomorski
Kamień Pomorski
Kamień Pomorski
Kamień Pomorski
Kamień Pomorski
Kamień Pomorski
Kamień Pomorski
Kamień Pomorski
Żaglowiec w Kamieniu Pomorskim
(4.4 głosów: 69)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie