Kalwaria Piekarska

Anna Piernikarczyk
Piekary Śląskie kalwaria
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Kalwaria Piekarska, słynna na całym Górnym Śląsku, to element Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Kalwaria znajduje się niedaleko piekarskiej Bazyliki, na wzgórzu o nazwie Cerekwica, przy głównej drodze wiodącej przez to miasto.

Historia Kalwarii

Inicjatorem powstania kalwarii w Piekarach Śląskich był proboszcz Bernard Purkop, a pierwsze działania w tym celu podjął w latach 60. XIX wieku. Początkowo była to prywatna własność księdza, dopiero po jego śmierci w 1882 roku, wedle zapisu jego testamentu, Kalwaryjska Góra przeszła na własność parafii.

Piekary Śląskie kalwaria
Piekary Śląskie kalwaria

Ostatecznie oficjalnego poświęcenia Kalwarii dokonał kardynał Georg Kopp 21 czerwca 1896 roku, za czasów proboszczowania ks. Karola Nerlicha. Wcześniej proboszczem zaangażowanym w powstanie Kalwarii był jego starszy brat - ks. Leopold Nerlich, ale umarł przedwcześnie z powodu śmiertelnej choroby i nie doczekał zaplanowanej już daty poświęcenia na wrzesień 1895 roku. To on zaprosił do projektu Kalwarii swego przyjaciela Edwarda Schneidera - franciszkanina, znanego pod zakonnym imieniem jako Władysław. Jego projektem jest nie tylko ogólny plan Kalwarii, ale również rysunki kościoła kalwaryjskiego pw. Zmartwychwstania Pańskiego i wielu kaplic.

Do 1890 roku na Kalwaryjskim wzgórzu stanęło już kilkanaście kaplic, w tym najokazalsze: Wieczernik i Pałac Kajfasza. W tym czasie też obok kościoła farnego powstał tzw. Rajski Dwór (dziś nazywany Rajskim Placem) - duży plac otoczony drewnianymi podcieniami, z kaplicą Św. Rafała, która stanowi pierwszą stację nabożeństwa kalwaryjskiego. W okresie Bożonarodzeniowym na tym placu rozstawiana jest szopka - żywa i ruchoma.

Od okresu międzywojennego na Kalwarii Piekarskiej organizowane są każdego roku pielgrzymki stanowe kobiet (niedziela po 15 sierpnia) i mężczyzn (ostatnia niedziela maja). W każdej takiej pielgrzymce uczestniczy około 100-150 tys. pątników z całego Górnego Śląska. Na Kalwaryjskim wzgórzu w Piekarach pielgrzymów wita pomnik Papieża Polaka Św. Jana Pawła II.

Informacje praktyczne

Kalwaria Piekarska
ul. Bytomska/Popiełuszki/Kalwaryjska, Piekary Śląskie

Piekary Śląskie kalwaria
Piekary Śląskie kalwaria

Noclegi w Piekarach Śląskich

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Piekary Śląskie kalwaria
Piekary Śląskie
Kościół Kalwaryjski
Piekary Śląskie papież na Kalwarii
Piekary Śląskie - pilegrzymów na Kalwarii wita Papież
(4.4 głosów: 21)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie