Galeria Cysterska w Kołbaczu

Anna Piernikarczyk
Galeria w Kołbaczu - dawniej spichlerz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Wystawa w Galerii Cysterskiej, w dawnym opactwie Cystersów, której wernisaż odbył się 17 października 2009 roku w Kołbaczu podczas imprezy „Cienie zapomnianych kultur” to swoista wędrówka śladami oryginalnej i jeszcze mało znanej kultury, stroju i życia mieszkańców regionu Weizacker (przedwojenne okolice Pyrzyc, Jeziora Miedwie i Płońsko).

O ile codzienne życie w Weizacker toczyło się rytmem wyznaczanym przez zmieniające się pory roku i cykl liturgicznych świąt, o tyle wyjątkowe wydarzenia świętowano nadzwyczaj hucznie. Wszak to właśnie w okolicach Pyrzyc wesele trwało aż trzy dni! Zdarzenia utrwalone na malarskim płótnie lub fotograficznej kliszy pozwalają wyobraźni odtworzyć barwny obraz codziennego życia tego regionu.

Zdjęcie z wystawy - strój odświętny
Zdjęcie z wystawy - strój odświętny

Strój pyrzycki, strój Weizacker... Dwie nazwy splecione w jedną, niezwykłą historię, której nie byłoby ani bez miejscowych tkaczy uważanych za mistrzów na całym Pomorzu, ani bez tradycji i mody wniesionej tu przez przybyszów z dalekiej Fryzji (należącej do Niderlandów, później do Prus). Niezwykły ubiór będący świadectwem bogatej kultury doskonale wprowadza w historię Weizacker.

Charakterystyczny krajobraz dawnego Weizacker tworzyły malownicze, zwykle owalnie ukształtowane wsie wplecione w mozaikę kolorowych pól. Typowe, budowane techniką szachulcową domy, lśniły bielą odcinającą się od ciemnych, nasączonych dziegciem belek. Przez wieś prowadził wygodny, szeroki trakt.

Wystawa prezentuje ciekawe zdjęcia i ilustracje z niemieckich i polskich zasobów historycznych (w tym materiały ze zbiorów Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej). Stanowi tym samym okazję do odkrywania złożonej tożsamości Pomorza Zachodniego i stawiania pytań o jego wcześniejszych gospodarzy i nakładanie się warstw kulturowych niemieckiej i polskiej. Niezwykłą aurę dla tej wystawy tworzy miejsce ekspozycji - nawa główna kościoła cysterskiego w Kołbaczu, będąca niegdyś spichlerzem.

Wystawa, opracowana w polskiej i niemieckiej wersji językowej, przygotowana została przez Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki przy wsparciu Gminy Stare Czarnowo.
Tekst: Radosław Palus

Galeria Cysterska - Wystawa "Podróż przez Weizacker"
Nawa główna kościoła (dawniej spichlerz)
tel. 91/ 312-40-27, 502-497-943, 601-669-543
www.spichlerz-sztuki.pl

Noclegi w Kołbaczu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.2 głosów: 5)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie