Dwór Kossaków w Górkach Wielkich
Historia dworu
Dwór w Górkach Wielkich ma długą historię. Obecny, murowany dwór postawił Hieronim Marklowski - dziedzic górecki, w miejscu wczesniejszego, modrzewiowego dworu. Spadkobiercy Marklowskiego jednak utracili własność na rzecz Habsburgów i tak tętniący życiem dwór stał się spichlerzem.
Wtedy do Górek Wielkich, w 1922 roku przybyli z Kresów Wschodnich rodzice Zofii Kossak - Tadeusz i Anna z Kisielnickich, którzy postanowili wydzierżawić dwór malowniczo położony u wejścia do doliny Brennicy. Wkrótce też stali się jego właścicielami. W 1923 roku w dworze z rodzicami zamieszkała Zofia - młoda wdowa z synkami, która w 1925 roku w kościele góreckim wzięła ślub z Zygmuntem Szatkowskim.
Dwór w Górkach Wielkich, a raczej jego gospodzarze byli bardzo gościnni, zjeżdżali tu ludzie kultury z całego kraju, głównie pisarze. W dworze Kossaków bywali: Jan Parandowski, Maria Dąbrowska, Wojciech Kossak i jego dzieci Maria (Pawlikowska-Jasnorzewska), Magdalena (Samozwaniec) i Jerzy Kossak. Dwór odwiedzał też Stanisław Ignacy Witkiewicz.
Grube kamienne mury dworu dawały przyjemny chłód latem i lodowatość zimą. Ściany były białe, a w pokojach były kaflowe piece. Dookoła stały zabudowania gospodarcze, jako, że Tadeusz Kossak hodował bydło, pilnując go z końskiego siodła.
Niestety sielanka Kossaków, przerywana tragediami, jak nagła śmierć syna Zofii Kossak- Julka, zakończyła się w momencie wybuchu II wojny światowej, wtedy musieli opuścić dwór, jak się okazało na zawsze, bowiem w maju 1945 roku budowla została spalona. Wszystkie drewniane, zabytkowe elementy poszły z dymem, co złamało serce Zofii. Do końca życia jej marzeniec było odbudowanie dworu, jednak mimo wielu podejmowanych próśb nie ziściło się ono. Ostatnim jej mieszkaniem był domek ogrodnika stojący niedaleko dworu, w którym dziś mieści się Muzeum Zofii Kossak.
Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków
Co nie udało się Zofii Kossak, po części udało się jej spadkobiercom, którzy założyli Fundację im. Zofii Kossak i doprowadzili do rewitalizacji dworu. To z ich inicjatywy powstało tu Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich. Budynek posiada multimedialne urządzenia, na których można obejrzeć archiwalne zdjęcia rodzinne lub posłuchać wypowiedzi pisarki i jej córki. Na ścianach wiszą wielkoformatowe wydruki nawiązujące do życia i twórczości Zofii Kossak oraz jej rodziny. Organizowany jest tu również cykl letnich imprez kulturalnych pod nazwą Artystyczne Lato u Kossaków. Od czerwca do sierpnia w Górkach Wielkich można uczestniczyć w plenerach malarskich, warsztatach plashttp://dworkossakow.pl/tycznych, teatralnych, rzeźby lub rękodzieła, koncertach, spektaklach oraz wystawach ekologicznych. W sierpniu organizowany jest tutaj Międzynarodowy Plener Rzeźbiarzy, gdzie z lipowych pni powstają niezwykłe twory i rzeźby inspirowane postaciami z książek Zofii Kossak.
Dwór Kossaków - Centrum Kultury
ul. Stary Dwór 4, Górki Wielkie
tel. 33/ 851-03-51
fundacja@zofiakossak.pl
http://dworkossakow.pl
Zwiedzanie: pn-nd 9.00-17.00
Bilety: wstęp wolny
Informacje praktyczne
- poniedziałek: 09:00–17:00
- wtorek: 09:00–17:00
- środa: 09:00–17:00
- czwartek: 09:00–17:00
- piątek: 09:00–17:00
- sobota: 09:00–17:00
- niedziela: 09:00–17:00
Noclegi w Górkach Wielkich
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Krzakoska Skała z ławeczką w Wiśle, odległość: 17 km
- Skrzyczne w Beskidzie Śląskim, odległość: 18.1 km
- Wodospad w Wiśle, odległość: 18.1 km
- Jezioro Goczałkowickie, odległość: 18.8 km
- Ławeczka Cieńków, odległość: 19.3 km
- Ogrody Kapias w Goczałkowicach Zdroju, odległość: 20.4 km
- Barania Góra w Beskidzie Śląskim, odległość: 23 km
- Zamek w Pszczynie, odległość: 23.3 km
- Żubry w Jankowicach, odległość: 28.5 km
- Zamek w Żywcu, odległość: 28.7 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!