Drewniany kościół w Pietrowicach Wielkich
Pątniczy kościółek Św. Krzyża
Drewniany kościół Św. Krzyża stoi na skraju Pietrowic Wielkich, przy drodze do Gródczanek. To stary, pątniczy kościółek, zbudowany w 1667 roku jako polna kaplica. W 1743 roku został nieco powiększony, a na początku XIX stulecia zyskał dzisiejsze rozmiary. Czemu pątniczy? Od stuleci jest to miejsce pielgrzymkowe za sprawą cudownego malowidła ze sceną ukrzyżowania Jezusa na tle zachmurzonej Jerozolimy. Obraz ten datuje się na początek XVIII stulecia i od tego czasu wielu wiernych doznało tu łask uzdrowienia.
Kościół Św. Krzyża znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Jest on konstrukcji zrębowej, nakryty gontem, wybudowany na kształt stłoczonego ośmiokąta. Nawę prostokątną na planie prawie kwadratowym nakrywa płaskie sklepienie, zaś prezbiterium nakrywa sklepienie pozorne.
Świątynię otaczają soboty czyli swoiste podcienia, w których dawniej wierni spędzali noc z soboty na niedzielę, gdy droga do kościółka była długa i trzeba było zdążyć na poranną mszę. Budowla ma ośmiokątną wieżyczkę na sygnaturkę wybudowaną w 1822 roku z baniastym, pokrytym blachą dachem hełmowym, latarnią i krzyżem papieskim. Nakrywają ją dachy siodłowe.
Unikatowe elementy drewnianego kościoła w Pietrowicach Wielkich to: przybudówka ze schodami prowadzącymi na chór, zewnętrzna ambona z baldachimem, kruchta z przesuwanymi drzwiami czy kwadratowa zakrystia od południowej strony.
Wystrój kościółka w Pietrowicach Wielkich
Wnętrze świątyni to przede wszystkim barok. Ołtarz główny zdobi wspomniany już obraz Chrystusa Ukrzyżowanego, zaś ołtarze boczne noszą wezwania Św. Anny i Matki Bożej Różańcowej. Monstrancję ofiarował gospodarz Kaffka w 1690 roku. Na belce tęczowej i ponad nią widnieją słowa w języku łacińskim, morawskim i niemieckim upamiętniające nadanie świątyni w 1743 roku pełnego odpustu w dniu Podwyższenia Krzyża Świętego.
Niezwykle efektownym i przyciągającym uwagę elementem wystroju kościoła w Pietrowicach Wielkich jest żyrandol ze szlifowanymi kryształami, podarowany przez hrabinę von Gaschin z niedalekiego Polskiego Krawarza, czyli z dzisiejszych Krowiarek, gdzie nadal stoi okazały pałac rodziny Gaschin von Donnersmarck. W kruchcie zobaczyć można XVII-wieczną kropielnicę z piaskowca. Ogromną wartość ma również mezzotinta Ridingera z 1752 roku, przedstawiająca adorację wizerunku Matki Boskiej Pokornej z Rud, z Dzieciątkiem Jezus. Pod wizerunkiem Matki Bożej widnieje jeden z nielicznych zachowanych dziś widoków opactwa w Rudach.
Procesja konna do kościółka
Wielką ciekawostką jest, że co roku w Wielkanocny Poniedziałek z kościoła parafialnego w Pietrowicach Wielkich rusza do drewnianego kościółka Św. Krzyża barwna procesja konna. Jadący konno kapłan w towarzystwie dwóch innych jeźdźców intonuje pieśni, które śpiewają podążający za nimi przez wieś i pola wierni. Po nabożeństwie w kościele wracają okrężną drogą przez pola, święcąc je. Całość kończy się festynem z udziałem koni. Tradycja ta najprawdopodobniej wywodzi się z Alp, gdzie w Szwajcarii, Tyrolu i w Niemczech odbywają się podobne procesje.
Źródełko i arboretum
Od 1899 roku przy kościele, po drugiej stronie ulicy, stoi też neogotycka kapliczka murowana, w której znajduje się źródlane ujęcie wody. Źródełko również uchodzi za cudowne. Zobaczyć tu można również niewielki ogród botaniczny - arboretum z miejscem wypoczynku, oczkiem wodnym i uroczym mostkiem.
Tajemnica długowieczności mieszkańców Pietrowic Wielkich
Ciekawostką jest, że spore grono mieszkańców Pietrowic Wielkich dożywa 90 a nawet 100 lat. Według miejscowej tradycji sposobem na tak długie i dobre życie jest częste spożywanie miodu, cudownej wody ze źródełka przy Św. Krzyżu, pobożność i rzetelna praca. Taka prosta jest recepta na długowieczność. Jak widać, sprawdza się 🙂
Wieża widokowa w Pietrowicach Wielkich
Niedaleko stąd, również przy ulicy Bończyka w Pietrowicach Wielkich powstała całkiem niedawno wieża widokowa, z której przy dobrej widoczności podziwiać można Bramę Morawską i wznoszące się po jej obu stronach Beskidy i Sudety. To jedna z kilkudziesięciu wież Szlaku Silesianka.
Informacje praktyczne
Zwykle otwarty w ciągu dnia
Bilety: zwiedzanie bezpłatne
Parking: bezpłatny
Kościół Św. Krzyża
ul. Norberta Bończyka, Pietrowice Wielkie
tel. 32/ 419-80-48
www.parafia.pietrowicewielkie.pl
Noclegi w Górnym Śląsku
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Pałac w Krowiarkach, odległość: 7.3 km
- Zamek w Raciborzu, odległość: 11.5 km
- Kaplica zamkowa w Raciborzu, odległość: 11.5 km
- Zamek w Tworkowie, odległość: 14 km
- Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, odległość: 14.5 km
- Pałac w Łubowicach, odległość: 15.6 km
- Pałac w Sławikowie, odległość: 16.7 km
- Rezerwat Łężczok w Raciborzu, odległość: 17.4 km
- Pałac w Krzyżanowicach, odległość: 17.7 km
- Szlak Silesianka, odległość: 25 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!