Dolinki Krakowskie, ciekawe atrakcje turystyczne Jury południowej
Dolinki Krakowskie lub inaczej dolinki podkrakowskie na Jurze to malownicze doliny i wąwozy często niewielkich potoków, znajdujące się w południowej części Jury. Leżą nieco na zachód od Krakowa, stąd ich nazwa. To wyborne miejsca dla turystów, ale i fotografów, bo oferują cudne plenery!
Wiele tutejszych dolin to bardzo łakomy kąsek dla turystów, gdyż oferują piękne krajobrazy, cudne ostańce, nierzadko zabytki i inne atrakcje, a wśród nich unikatowe na Jurze wodospady! To również jeden z lepszych rejonów wspinaczkowych na Jurze, a więc i w Polsce. Przez obszar ten prowadzi żółty Szlak Dolinek Jurajskich.
1. Dolina Będkowska
Kiedyś moja ulubiona, teraz pod Brandysówkę podjeżdżają samochody i zrobiło się tu głośniej, szczególnie w weekendy. Niezwykle efektowna jest tu skała Sokolica - najwyższa na Jurze. Wspinają się na nią śmiałkowie, ale z boku można wejść na nią ścieżką, choć to strome podejście. W pobliżu spływa też wodospad Szum - największy na Jurze.
2. Dolina Bolechowicka
Ze słynną Bramą Bolechowicką, bardzo okazałą. Tutaj trenują wspinacze, wielu polskich himalaistów tu zaczynało. Sama dolinka ma około 3 km długości, mieści się w Bolechowicach. W ciepłe weekendy tez bywa tu już sporo turystów.
3. Dolina Eliaszówki
Miejsce cudowne na jesienne spacery. Bardzo spokojne, położone w bliskości opactwa w Czernej, przy ruinach kamiennego mostu, zwanego diabelskim. Znajdziesz tu również kilka źródełek.
4. Dolina Szklarki
Dolinka potoku Szklarka ma około 9 km długości i ciągnie się od Jerzmanowic poprzez Szklary aż do Dubia. My przeszliśmy ją czerwonym szlakiem okrężnym. Miejscami się gubi, ale za to oferuje zróżnicowany krajobraz i dzikie zakątki. Turyści nie zaglądają tu zbyt często.
5. Dolina Kobylańska
Ładna i coraz bardziej popularna Kobylańska pozwala w sezonie podziwiać kozy. Skałki dostępne są przez cały rok 😉 Kobylańska o długości 4 km jest bardzo kręta, a na zboczach sterczą ciekawe skały wapienne - Mnich, Żabi Koń, Pieniki, Bodzio, Cynówka i inne. Ostańce te są chętnie wykorzystywane na wspinaczkę. Na szczycie najbardziej spektakularnego Żabiego Konia stoi krzyż, a w jednej z grot powstała kapliczka dla upamiętnienia objawienia się Matki Boskiej w 1914 roku. Na miejscu czeka bezpłatny parking i wiaty piknikowe.
6. Dolina Kluczwody
Leży pomiędzy wsią Wierzchowie a Bolechowicami. Dolina ma długość około 6 km. Na szczycie najwyższej skały zachowały się resztki zamku, trudno je jednak wypatrzeć, za to widoki stąd są ładne. Znajdziesz tu również dawne słupy graniczne. Stoją przy wejściu do doliny, od strony Wierzchowia (ul. Wierzchowska). Tutaj najlepiej rozpocząć spacer, przy bezpłatnym parkingu, bo dalsza część w stronę Bolechowic jest obecnie zamknięta przez prywatnego właściciela.
7. Dolina Rudawy
Leży pomiędzy Zabierzowem a Szczyglicami, na południowych krańcach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Z pięknej i wysokiej Skały Kmity ładnie widać przełom rzeki Rudawy.
8. Dolina Brzoskwinki
Znajduje się pomiędzy miejscowościami Brzoskwinia i Chrosna. Od strony tej pierwszej miejscowości, w części północnej jest szeroka i łagodna. Kryje zabudowania. Ku południu natomiast zmienia się w skalisty wąwóz ze sterczącymi skałkami. Wiedzie tu znakowana na czerwono ścieżka piesza widokowo-dydaktyczna "Chrośnianeczka" - pętla o długości około 4 km.
9. Dolina Aleksandrowicka
Rozciąga się koło Aleksandrowic. Przez najciekawsze fragmenty doliny wiedzie czerwono znakowany szlak spacerowy. To pętla o długości 2,5 km. Spacer po Dolince najlepiej rozpocząć koło boiska w Aleksandrowicach, gdzie czekają miejsca piknikowe. Niedługo potem natrafimy na owiany legendą ostaniec Krzywy Sąd. To ten z krzyżem. Z jego szczytu zobaczysz samoloty nad Balicami i w oddali Bielany.
10. Dolina Racławki
Objęta w dużej mierze rezerwatem, leży między miejscowościami Dubie i Racławice. Prowadzą tędy 3 znakowane ścieżki dydaktyczne - przyrodniczą i 2 geologiczne oraz żółty szlak Dolinek Jurajskich. Zbocza są strome i zachwycają skałkami.
11. Dolina Mnikowska
Położona w gminie Liszki, nieco na północ od Mnikowa. Na trasie znajdziesz pięknie wkomponowany w skały obraz Matki Boskiej Skalskiej. Warto podejść pod niego stromymi schodkami z drogą krzyżową. Z góry roztacza się spektakularny widok. Skała kryje Jaskinię Nad Matką Boską.
12. Dolina Sanki
Jedna z większych w okolicy. Mocno zalesiona, obfituje w skałki. Znajdziesz tu tajemniczy i nieco mroczny rezerwat Zimny Dół.
13. Dolina Dłubni
Zaciszne miejsce z ładnymi źródłami, klasztorem i starym kościołem farnym. Na trasie przez nią i Wąwóz Ostryszni nie spotkaliśmy żywego ducha. To było w sumie 11 km.
14. Dolina Prądnika
Wg mnie najpiękniejsza dolina tego obszaru, choć nie należy już do parku krajobrazowego. Zarazem najbardziej oblegana. Znajduje się w Ojcowie, oferuje zamki, niezwykle efektowne skałki, jaskinie i piękne szlaki. Jest ich tu całkiem sporo, a najbardziej widokowy jest zielony przez Górę Okopy.
15. Dolina Sąspowska
Położona obok Prądnika, należy wraz z nią do Ojcowskiego Parku. Ta dolina jest dużo bardziej dzika i całkowicie spokojna. Piękna na spacer z dala od zgiełku miasta. Prowadzi nią żółty Szlak Dolinek Jurajskich, nad urokliwym potokiem Sąspówka.
Atrakcje i zabytki w Dolinach Krakowskich
- Klasztor Ojców Karmelitów w Czernej, z Sanktuarium, domkami pustelniczymi, źródłem Eliasza czy ruinami Mostu Diabelskiego
- Wodospad Szum w Dolinie Będkowskiej - najwyższy w tym regionie
- Sokolica w Dolinie Będkowskiej - najwyższa skała na Jurze, licząca ponad 90 metrów wysokości
- Dupa Słonia w Dolinie Będkowskiej - wielki, rozległy ostaniec, ulubiony przez wspinaczy
- Brandysówka w Dolinie Będkowskiej - kultowe schronisko, miejsce dla wspinaczy i nie tylko
- Brama Bolechowicka w Dolinie Bolechowickiej - najokazalsza brama skalna w regionie
- Kaskada w Dolinie Bolechowickiej
- Jaskinia Wierzchowska Górna w Wierzchowiu - dostępna odpłatnie dla turystów w sezonie
- Jaskinia Mamutowa w Wierzchowiu - otwarta cały rok
- Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach - dostępna odpłatnie dla turystów w sezonie
- Skała Zamkowa w Dolinie Kluczwody
- Rekonstrukcja słupów granicznych w Dolinie Kluczwody (pomiędzy zaborem austriackim i rosyjskim)
- Drewniany kościół Św. Nawiedzenia NMP w Paczółtowicach
- Zespół dworski w Garlicy Murowanej
- Dwór w Modlnicy
- Drewniany kościół Św. Narodzenia NMP w Racławicach
- Zespół dworski w Kobylanach
- Klasztor w Imbramowicach
- Źródło Hydrografów w Imbramowicach
- Zamek w Ojcowie
- Zamek Pieskowa Skała
- Jaskinia Ciemna
- Grota Łokietka
- Brama Krakowska
Doliny w okolicach Krakowa dla wózków
Generalnie tereny te są raczej niedostępne dla wózków, zarówno dziecięcych, jak i dla osób niepełnosprawnych. Szlaki prowadzą wąwozami po terenach lesistych. Ale kilka stanowi piękną scenerię i tereny spacerowe również dla osób niepełnosprawnych i rodzin z malutkimi dziećmi. Taka jest np. cudna Dolina Prądnika w Ojcowskim Parku Narodowym, którą prowadzi droga asfaltowa. Podobnie jest w pięknej Będkowskiej z asfaltową ścieżką.
Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie
Na tym niezwykle malowniczym, a przy tym cennym przyrodniczo obszarze powstał Park Krajobrazowy. Jego powierzchnia to ponad 20 tys. ha. Rozciąga się on od Michałowic po Bukowno, obejmując teren 9 gmin: Bukowno, Jerzmanowice - Przeginia, Krzeszowice, Michałowice, Olkusz, Trzebinia, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki.
Rezerwaty w okolicach Krakowa
Na obszarze Parku powstało też kilka rezerwatów przyrody. Co ciekawe, chronią one nie tylko przyrodę żywą, ale przede wszystkim przyrodę nieożywioną. A składają się na nią ostańce, jaskinie i wywierzyska czyli źródła krasowe. Najciekawsze rezerwaty na tym terenie to m.in. Wąwóz Bolechowicki, gdzie chroni się m.in. słynną Bramę Bolechowicką czy Dolina Eliaszówki. Warto też odwiedzić Rezerwat Przyrody Zimny Dół w Czułowie. To niedaleko Dolinki Mnikowskiej. Swoista jest też Dolina Racławki.
Gdzie zjeść w Dolinach Krakowskich?
Niektóre doliny pozbawione są całkowicie punktów gastronomicznych, jak np. Sąspowska, Dłubni czy Bolechowicka. Za to Prądnika oferuje sporo restauracji i kawiarnie, a ponadto pysznego Pstrąga Ojcowskiego pod Jonaszówką. W Będkowskiej zjesz w kultowej Brandysówce, zarówno obiad, jak i deser. A przy starej drodze do Krakowa, w Jerzmanowicach, znajdziesz przepyszny Chochołowy Dwór. To hotel z restauracją, oferującą dania kuchni polskiej czy włoskiej, z sezonowymi produktami.
Noclegi w Dolinach
Proponujemy na tym terenie hotel Chochołowy Dwór w Jerzmanowicach, z pięknym obejściem. To kilka minut jazdy od Będkowskiej i 10 minut od Prądnika i Sąspowskiej. Koło Ojcowskiego Parku jest też fantastyczny Jura Glamp. To komfortowy kamping, bardzo fajne miejsce. Mega nam się tam podobało, całkowicie na uboczu. W Krakowie natomiast czeka sprawdzony przez nas Qubus Hotel.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Wstęp: bezpłatny
Parkingi: bezpłatne i płatne, zależnie od doliny. Najdroższe parkingi są w Ojcowskim Parku Narodowym
Dolinki Krakowskie
Południowa Jura
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Ojcowski Park Narodowy, odległość: 6.9 km
- Zamek Pieskowa Skała, odległość: 8.4 km
- Zamek Tenczyn, odległość: 13.8 km
- Zamek Rabsztyn, odległość: 17.6 km
- Kościół Mariacki w Krakowie, odległość: 18.8 km
- Wawel w Krakowie, odległość: 19.2 km
- Zamek Królewski na Wawelu, odległość: 19.2 km
- Kazimierz w Krakowie, odległość: 19.9 km
- Pustynia Błędowska, odległość: 23.3 km
- Zamek Pilcza w Smoleniu, odległość: 29.9 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!