Czupel w Beskidzie Małym. Korona Gór Polski. Szlaki
Czupel o wysokości 933 m n.p.m. to najwyższy szczyt Beskidu Małego. Na mapie odnaleźć też można wysokość 930 m n.p.m. Czupel należy do Korony Gór Polski i z tego powodu bywa odwiedzany przez turystów, ale z pewnością nie jest najbardziej popularny w tej części Beskidu. Nie jest bardzo spektakularny ani widokowy, ale prowadzi na niego malowniczy szlak.
Czupel leży w paśmie Magurki Wilkowickiej i wznosi się niedaleko Magurki Wilkowickiej, ponad Łodygowicami z jednej strony i Międzybrodziem Bialskim z drugiej strony. Nie pomyl tego Czupla z innym wierzchołkiem o tej samej nazwie, ale leżącym na terenie Beskidu Śląskiego, ponad Wisłą.
Szlaki na Czupel
Na Czupel można dojść szlakami turystycznymi z różnych miejscowości:
- szlak niebieski z Bielska-Białej. Najdogodniej wejść na niego w dzielnicy Straconka, a dokładniej z Przełęczy Przegibek, gdzie czeka bezpłatny parking. Wiedzie on przez Magurkę Wilkowicką na Czupel, przechodzi dokładnie przez wierzchołek i dalej schodzi do Czernichowa. To łatwy i przyjemny spacer, trwający nieco ponad 1 h w jedną stronę. Dokładny przebieg opisany jest poniżej.
- szlak czerwony z Łodygowic, biegnie tuż obok szczytu Czupla, nieco na wschód. Czerowny szlak schodzi przez pobliski Rogacz do Międzybrodzia Bialskiego, nad Jezioro Międzybrodzkie
- szlak czarny z Wilkowic doprowadzi Cię do szlaku niebieskiego w okolicach Jaskini Wietrzna Dziura, skąd należy udać się w prawo na Czupel
Czupel - mało popularny w Beskidzie Małym
Najczęściej najwyższe szczyty są też tymi najbardziej znanymi i najchętniej odwiedzanymi. W tym przypadku jest inaczej. Czupel jest niemal w całości zalesiony, nie oferuje więc widoków. Nie znajdziesz tu również wieży widokowej czy schroniska, które dodatkowo przyciągałyby miłośników górskich wędrówek.
A wieża widokowa bardzo by się tutaj przydała, bo wystarczy nieco ponad drzewa wzbić się dronem, by ukazały się śliczne pejzaże na dolinę Soły z jeziorami Międzybrodzkim i Żywieckim oraz na wierzchołki Beskidów, w tym królową Babią Górę.
Punkty widokowe na szlaku
Co prawda wycinki drzew na Czuplu spowodowały, że ze szlaku w kilku miejscach są dostępne ładne panoramki okolicy. W kilku miejscach można usiąść na polanie i kontemplować przyrodę. Wielu turystów nie zakłóci Twojego spokoju. Może to i dobrze. Fajnie, że są nadal dostępne takie miejsca zaciszne, położone z dala od zabudowy, a przy tym nietłumne. Można w nich się naprawdę wyciszyć i celebrować góry. Najdogodniejszy punkt widokowy znajdziesz pomiędzy Magurką Wilkowicką a Czuplem, mniej więcej w połowie drogi. Widać stąd w pełnej okazałości Skrzyczne, a w dali po lewej stronie również Babią Górę.
Bardziej popularna jest pobliska widokowa Magurka Wilkowicka ze schroniskiem, nie mówiąc o prawdziwej sławie, jaką jest w Beskidzie Małym Góra Żar, dobrze widziana z Czupla, jeśli tylko wznieść się ponad linię drzew.
Szczyt z ławą piknikową
Czupel nie ma bardzo charakterystycznego szczytu, ale poznasz to miejsce po tabliczce z nazwą góry i wysokością. Tak naprawdę odnajdziesz 2 tabliczki z napisem Czupel, położone od siebie w odległości około kilkudziesięciu metrów. Przy tym położonym nieco dalej od Magurki Wilkowickiej znajdziesz stół z ławami, gdzie możesz urządzić piknik. Ponadto znajdziesz tutaj pieczątkę, którą możesz odbić sobie w książeczce, np. zbierając je do Korony Gór Polski. My jesteśmy w trakcie Projektu Korona Gór Polski, ale książeczki oficjalnie nie założyliśmy.
Nasza trasa niebieskim szlakiem na Czupel
Parking na Przełęczy Przegibek
W 2023 roku rozpoczęliśmy Projekt Korona Gór Polski. Co prawda mamy już kilka najwyższych wierzchołków pasm na swoim koncie, także nie zaczynamy od zera. Na pierwszy ogień poszedł właśnie Czupel - najwyższy szczyt Beskidu Małego. Zaparkowaliśmy samochód na bezpłatnym parkingu, na Przełęczy Przegibek. Znajduje się ona koło Straconki - dzielnicy Bielska Białej, ale administracyjnie leży na terenie gminy Kozy i Wilkowice. W sezonie, w ciepłe weekendy bywa tutaj tłoczno, więc lepiej przyjechać rano. Na parkingu stoi kultowy Bar Gawra.
Malowniczy szlak na Czupel
Przełęcz Przegibek leży na wysokości 663 m n.p.m., toteż na Czupel o wysokości 930 m nie mamy sporo wysokości do pokonania. Biegnie stąd szlak niebieski prowadzący na kopułę Czupla - najbardziej popularny i najłatwiejszy. To niecałe 5 kilometrów i około 300 metrów przewyższenia, więc nie jest to wymagająca wędrówka, a raczej przyjemny spacer.
Trasa jest malownicza, nie pnie się zbyt stromo pod górę, przez moment prowadzi po kamieniach, przez strumyk. To romantyczny fragment szlaku, ale też chyba najbardziej męczący, co nie znaczy, że trudny.
Schronisko na Magurce
Po około 40 minutach podeszliśmy pod schronisko na Magurce Wilkowickiej. Można tu wypić kawę czy zjeść posiłek i odpłatnie skorzystać z toalety. My zaplanowaliśmy wizytę tutaj w drodze powrotnej. Sama kopuła Magurki jest bezleśna, ale widoków zbytnich i tak nie uświadczysz, chyba, że uda się wejść na punkt widokowy tras biegowych. Niestety teraz w kwietniu był zamknięty.
Punkt widokowy na Skrzyczne i Diablak
Ruszyliśmy więc dalej, teraz już bardzo łagodnym podejściem. Po chwili w prawo odbijał czarny szlak do Wilkowic, przy którym można zobaczyć Skałę Czarownic. Po drodze zatrzymaliśmy się na punkcie widokowym, z którego roztacza się jak na dłoni widok na Skrzyczne oraz w dali na Babią.
Cel osiągnięty
Kilkanaście minut i osiągnęliśmy wierzchołek. Całe podejście zabrało nam 80 minut. Można by go pominąć, gdyby nie tabliczka z nazwą i wysokością. Łukasz puścił drona Ziemka, a ja w tym czasie rozejrzałam się po okolicy. Tym sposobem odkryłam, że kilkadziesiąt metrów dalej pojawia się druga tabliczka z napisem Czupel, a przy niej czeka pieczątka do odbicia w książeczce. Albo na dłoni, jak ja to uczyniłam. Nie zbieramy ich oficjalnie, bo Koronę zdobywamy dla siebie, bez narzuconego tempa i presji. Nic się nie stanie, jeśli też nie osiągniemy kompletnego celu, choć będziemy się starać. W miejscu odnalezionej pieczątki powstał też kopczyk z kamieniami oraz stanęły ławy piknikowe. Mimo braku widoków, jest tu bardzo przyjemnie, a szlak niebieski tu prowadzący jest niezwykle malowniczy.
Kawa w schronisku
W drodze powrotnej, jak planowaliśmy, przysiedliśmy w schronisku na Magurce na kawie. Zachowało się też dla nas ostatnie ciacho - czekoladowo-miodowe. Przyzwyczailiśmy się, że zawsze dzielimy się jedzeniem, więc tak było o tym razem. Z okien schroniska roztacza się ładny widok, ale my wybraliśmy ławy na podwórku, bo pogoda się zrobiła piękna i było całkiem ciepło. Drogę do auta, czyli zejście pokonaliśmy szybko i sprawnie, podziwiając budzącą się do życia przyrodę. Całość zajęła nam około 2,5 godziny. Tak rozpoczęliśmy ciepły sezon 2023 w górach!
Trasa z Przełęczy Przegibek w liczbach:
- dystans: 5 km
- podejście: 80 minut
- cała trasa: 2,5 h
Zobacz nasz tekst Góry w Polsce. Najpiękniejsze szczyty
Nasza trasa na mapie
Poniżej zobaczysz przebieg naszej trasy na Czupel zaznaczonej na mapie. To na pewno ułatwi zaplanowanie Twojej trasy.
Nasz film z wyprawy
Zachęcam do naszego filmu ze szlaku na Czupel. Tym razem trochę z przymrużeniem oka 😉
Informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Parking: bezpłatny na Przełęczy Przegibek
Czupel
szlak niebieski
Noclegi w Beskidzie Małym
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Zamek w Żywcu, odległość: 9.3 km
- Skrzyczne w Beskidzie Śląskim, odległość: 13.2 km
- Barania Góra w Beskidzie Śląskim, odległość: 20.5 km
- Ławeczka Cieńków, odległość: 22.1 km
- Jezioro Goczałkowickie, odległość: 24.9 km
- Ogrody Kapias w Goczałkowicach Zdroju, odległość: 25 km
- Zamek w Pszczynie, odległość: 28.2 km
- Obóz Auschwitz, odległość: 28.9 km
- Żubry w Jankowicach, odległość: 29.1 km
- Obóz Birkenau, odległość: 29.7 km
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!