Chełm. Atrakcje, które warto zwiedzić

Anna Piernikarczyk
Chełm
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Chełm to piękne, historyczne miasto w województwie lubelskim, na wschodnim krańcu Polski, 25 km od granicy z Ukrainą i 50 km od granicy z Białorusią.

Historia Chełma

Na terenach dzisiejszego Chełma osadnictwo istniało już od początku naszej ery. Żyła tu wówczas ludność kultury przeworskiej. W X wieku stał gród drewniano-kamienny. Obszar międzyrzecza Wieprza i Bugu wzmocniono natomiast siecią grodów nazwanych później Grodami Czerwińskimi.

Chełm Bazylika
Chełm Bazylika

W 981 roku tereny te z rąk lackich czyli polskich, przeszły we władanie księcia kijowskiego - Włodzimierza i do XIV wieku, z niewielkimi przerwami należały do Rusi Kijowskiej. W połowie XIII stulecia Król Daniel Halicki (Romanowicz) ustanowił w Chełmie swoją stolicę. Wybudował wówczas zamek oraz kaplicę. Od 1387 roku Chełm ponownie stał się polski.

Chełm od początku swego istnienia leżał na ziemiach pogranicza, co wyraźnie widoczne jest w jego dziejach, ale również w religii i zachowanych zabytkach sakralnych. Chełm na przestrzeni wieków był biskupstwem prawosławnym, greckokatolickim, rzymskokatolickim. Znajdowała się tu również gmina żydowska.

Chełm Bazylika
Chełm Bazylika

W 1648 roku Chełm został spalony przez Kozaków Bohdana Chmielnickiego. Jeszcze później Chełm znajdował się pod zaborem austriackim, w Księstwie Warszawskim, a od 1815 roku pod zaborem rosyjskim. 8 października 1939 roku wojska niemieckie zajęły miasto, a w 1940 roku utworzyły tu zamknięte getto dla ludności żydowskiej. Miasto wyzwolono w lipcu 1944 roku, co ciekawe przez pewien okres Chełm był nieformalną stolicą Polski.

Zabytki w Chełmie

- Podziemia kredowe, ul. Lubelska - unikatowa pozostałość górnictwa kredowego, częściowo udostępniona dla turystów

Chełm wnętrze bazyliki
Chełm dzwonnica
Chełm

- Góra Chełmska, ul. Lubelska - wzgórze unickie zwane też Górą Katedralną, Górą Zamkową czy grodziskiem

- Barokowa Bazylika Narodzenia NMP w Chełmie, ul. Lubelska - powstała jako katedra unicka, obecnie katolicka Bazylika Mniejsza na Górze Chełmskiej

Chełm
Chełm

- Pałac biskupów unickich na wzgórzu unickim, ul. Lubelska (Góra Chełmska)

- Dzwonnica na wzgórzu unickim (można wejść na platformę widokową po zakupie biletu)

Chełm
Chełm

- Brama Uściługska (Zamkowa) na wzgórzu unickim

- Kopiec z krzyżem na wzgórzu unickim - sztucznie usypany kopiec o wysokości około 15 m, obecnie pomnik przyrody, kopiec powstał w miejscu dawnego grodziska obronnego z X wieku

Chełm Sanktuarium
Chełm
Chełm Bazylika NMP

- Kościół Rozesłania Św. Apostołów w Chełmie, ul. Lubelska 55 - cenny zabytek

- Klasztor i Kolegium Pijarów przy kościele Rozesłania (Muzeum Miasta Chełma)

Chełm Góra Chełmska
Chełm Góra Chełmska

- Cerkiew Św. Jana Teologa, ul. Mikołaja Kopernika - konkatedra diecezji prawosławnej

Noclegi w Chełmie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

Chełmska Góra
Chełmska Góra
 

Co zobaczyć w okolicy?

Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Chełm
Chełm Podziemia Kredowe
Chełm Kościół Rozesłania Apostołów
Chełm
Cerkiew w Chełmie
(4.4 głosów: 64)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie