Cerkiew w Sokółce
Sobór w Sokółce
Cerkiew Św. Aleksandra Newskiego w Sokółce to przepiękna, parafialna cerkiew prawosławna, stojąca w centrum miasta. Parafia prawosławna powstała tu na pewno za rządów Królowej Bony w XVI wieku, bowiem istnieją zapiski, że nadała ona majątki ziemskie sokólskim parafiom dwóch wyznań - rzymskokatolickiej i prawosławnej.
Parafia odnowiła się w Sokółce w 1837 roku, a pierwszą tymczasową kaplicę Św. Mikołaja poświęcono w 1839 roku. Prawosławna ludność w Sokółce kilka razy zmieniała swój dom modlitw, aż dopiero w 1853 roku wyświęcono cerkiew Św. Aleksandra Newskiego. Niestety i ta cerkiew nie miała szczęścia, stale zawilgocona nie spełniała oczekiwań wiernych. Dodatkowo powstała konieczność wystawienia wolnostojącej dzwonnicy, która gotowa była w 1869 roku.
W 1879 roku źle zaprojektowane piece spowodowały pożar świątyni, który strawił znaczną część wnętrza i wyposażenia. Cerkiew odbudowano, ale tworzenie wystroju trwało aż do 1905 roku, kiedy to powstał ostatni element ikonostasu - carskie wrota. W 1914 roku cerkiew w Sokółce została podniesiona do godności soboru. Podczas I wojny światowej opuszczona cerkiew z powodu bieżeństwa (uchodźstwa) w głąb Rosji, została zniszczona przez Niemców. Ponownie otwarto ją w 1919 roku i od tamtej pory jest użytkowana do dnia dzisiejszego. Wewnątrz znajduje się ciekawostka - ikona Św. Mikołaja i Aleksandry - dar cara Mikołaja II i jego żony Aleksandry Fiodorowny.
Informacje praktyczne
Cerkiew Św. Aleksandra Newskiego
Pl. Kościuszki (ul. Piłsudskiego 4), Sokółka
tel. 85/ 711-25-18
www.cerkiew-sokolka.pl
Noclegi w Sokółce
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Muzeum w Sokółce, odległość: 0.1 km
- Kościół Św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, odległość: 0.6 km
- Meczet w Bohonikach, odległość: 6.5 km
- Zalew Czapielówka w Czarnej Białostockiej, odległość: 19.1 km
- Puszcza Knyszyńska, odległość: 19.9 km
- Muzeum Ikon w Supraślu, odległość: 24 km
- Monaster w Supraślu, odległość: 24 km
- Kościół Św. Anny w Krynkach, odległość: 24.1 km
- Sanktuarium w Różanymstoku, odległość: 26.2 km
- Sanktuarium Święta Woda, odległość: 27.4 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!