Busko-Zdrój. Atrakcje, które warto zwiedzić
Busko-Zdrój to uzdrowiskowe miasto leżące w malowniczym regionie Ponidzia, w województwie świętokrzyskim, niedaleko Pińczowa i 90 km od prastarego grodu królewskiego – Krakowa, przy trasie krajowej Kielce - Tarnów.
Historia Buska
Dzieje Buska są bardzo długie. Początki miasta sięgają już XII wieku, kiedy była to osada pasterska hodująca konie dla drużyn książęcych. Wtedy to żył rycerz Dersław, który około 1180 roku sprowadził do Buska zakon Norbertanek. Około 100 lat później, w 1287 roku osada otrzymała prawa miejskie od księcia Leszka Czarnego, którego pomnik stoi dziś dumnie na deptaku. Kąpieli w Busku zażywał już król Władysław Jagiełło z żoną Jadwigą.
Uzdrowisko w Busku-Zdroju
Lecznictwo uzdrowiskowe Buska-Zdroju oparte jest na unikalnych wodach mineralnych - solankach siarczkowo-siarkowodorowych. Głównym czynnikiem wód mineralnych jest jon siarczkowy. W czasie kąpieli przenika on przez skórę do krwi i dostaje się do organizmu. Wody te stosowane są w leczeniu zapalenia stawów, chorób kręgosłupa, chorobie zwyrodnieniowej stawów, dyskopatii, rwie kulszowej, niektórych chorobach neurologicznych, stanach pourazowych i pooperacyjnych, w nadciśnieniu tętniczym, zwężeniach naczyń kończyn dolnych i chorobach dermatologicznych.
W Busku-Zdroju jest kilka zakładów przyrodoleczniczych. Wykonuje się tu wszystkie zabiegi balneologiczne, rehabilitacyjne i fizykoterapię. Sanatoria są ciągle modernizowane, a wprowadzone rozwiązania pozwalają również na samodzielny pobyt i korzystanie z zabiegów dla osób niepełnosprawnych.
Sanatoria znajdują się w bliskim sąsiedztwie romantycznego Parku Zdrojowego. Najbardziej znanym, a zarazem najpiękniejszym obiektem jest tu Sanatorium Marconi, znajdujący się w obrębie zabytkowych, XIX-wiecznych Łazienek i parku krajobrazowego założonego w tymże wieku, który przekształcił się w dzisiejszy Park Zdrojowy. Budowlę zaprojektował włoski architekt Henryk Marconi, stąd nazwa obiektu. Jego wnętrza zachwycają, choć i z zewnątrz budowla robi niemałe wrażenie. Można tu bezpłatnie skosztować wód siarczkowych.
Przy Sanatorium Marconi powstała Aleja Gwiazd polskich muzyków klasycznych, związanych z Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku, a kawałek dalej na wzniesieniu stoi zabytkowa, neogotycka kaplica Św. Anny - kościółek uzdrowiskowy.
Atrakcje w Busku-Zdroju
Z Parku Zdrojowego natomiast ładny, zielony deptak wiedzie na Rynek w Busku, z okazałą fontanną. Po drodze spotkać tu można ciekawe obiekty, w tym Zameczek Dersława, Galerię Zieloną czy ławeczkę Wojtka Belona koło Domu Kultury. Nieco za Rynkiem stoi okazały kościół Niepokalanego Poczęcia NMP będący częścią dawnego zespołu klasztornego Norbertanek , a nieco dalej warto odwiedzić też drewniany kościółek Św. Leonarda. Większość tych obiektów poznasz podróżując elektrycznymi pojazdami Słonecznego Ekspresu w Busku.
Przyrodniczo w Busku
Na granicy z Łagiewnikami zobaczyć polecam rezerwat Zimne Wody, gdzie znajdują się odsłonięcia geologiczne gipsów, z tzw. jaskółczymi ogonami. Z drogi, gdzie widnieje znak prowadzący do rezerwatu, dojść trzeba 600 m.
W pobliskim Wełeczu natomiast koniecznie zobacz Sosnę Na Szczudłach, zwaną też Sosną Kroczącą. To sosna pospolita, a niezwykła, bo z korzeniami na kilka metrów wystającymi ponad powierzchnię ziemi. Spowodowała to eksploatacja piasków, ale widok jest bardzo zaskakujący i ciekawy. To świetne miejsce dla młodych odkrywców. Sosna stanowi pomnik przyrody. Prowadzi do niej drogowskaz z głównej drogi wiodącej z Pińczowa do Buska.
Noclegi w Busku-Zdroju
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!
- Wiślica, odległość: 13.8 km
- Pacanów, odległość: 24.2 km
- Kurozwęki, odległość: 30.8 km
- Szydłów, odległość: 24.1 km
- Solec Zdrój, odległość: 16.6 km
- Jędrzejów, odległość: 34.8 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!