Wieczór panieński jest specjalnym wydarzeniem, dlatego warto dołożyć starań, aby na długo zagościł w pamięci. Dobrze jest zaplanować i wnikliwie przemyśleć organizację takiego spotkania. Aby ten wyjątkowy czas pozostawił same pozytywne wrażenia, organizatorka powinna zaprosić grupę bliskich jej osób i zorganizować imprezę w atrakcyjnym miejscu. Gdzie? Pomoże w tym lista najlepszych nadmorskich lokalizacji w Polsce na niezapomniany wieczór panieński!
Od zawsze Warmiacy i Mazurzy potrafili wykorzystać to, co dawały im okoliczne jeziora i lasy. Dlatego tutejsze dania opierają się w dużej mierze na świeżych rybach, ziołach czy owocach leśnych. Znamienna jest też lokalna gęsina i ręcznie robione sery. Najbardziej zaskoczą Cię pewnie w kuchni Mazur Zachodnich ślimaki! Te powracają po latach na tutejsze stoły, a wiemy, że dawniej gościły tu zarówno na biskupich, wytwornych stołach, jak i w biednych chłopskich chatach.
Lubisz skalne miasta? Marzysz o ucieczce z miasta i przygodzie w stylu Indiany Jonesa? Spakuj plecak i wyrusz do Parku Krajobrazowego Kokorinsko. To skalne miasto z pewnością spełni te pragnienia! Położone około 40 km na północ od Pragi i 80 km od granicy z Polską, zachwyca potężnymi skałami z piaskowca, tworząc niesamowity labirynt skalny, o którym w Polsce wciąż mało kto słyszał! Zobacz najlepsze atrakcje skalnego miasta Kokorinsko!
Sieć autostrad we Włoszech, znana jako „Autostrade”, to dobrze rozwinięty system łączący główne miasta i regiony w całym kraju. Oferuje wygodny i efektywny sposób podróżowania, jednak przed wyruszeniem w podróż należy zapoznać się ze szczegółowymi zasadami i przepisami. Zrozumienie systemu Autostrade jest systemem płatnym, co oznacza, że za korzystanie z niego należy uiścić opłatę. Wysokość opłaty drogowej obliczana jest na podstawie przebytej odległości. Po wjechaniu na autostradę otrzymasz bilet z automatu przy punkcie poboru opłat. Pamiętaj, aby zachować ten bilet w bezpiecznym miejscu, ponieważ będzie Ci potrzebny do uiszczenia opłaty drogowej przy wyjeździe.
Czy wiesz, że za naszą południową granicą znajduje się jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Europie? Park krajobrazowy Czeski Kras leżący 30 km od Pragi, to kraina pełna geologicznych cudów, która zachwyca zarówno miłośników przyrody, jak i poszukiwaczy przygód! Czy uwierzysz, że kraina ta początki bierze w ciepłym morzu 400 milionów lat temu? Czeski Kras okazał się bardzo bliski memu sercu, wszak to prawie jak nasza Jura!
Zamek Karlstejn jako najwspanialszą rezydencję letnią na świecie kazał wybudować w średniowieczu król Karol IV. To ten sam władca, dla którego powstał słynny most Karola w Pradze. Oba obiekty są słynne na całym świecie i budzą niemałe emocje, a rezydencja w Karlstejn urosła dziś do rangi najwspanialszego zamku w Czechach. Mieści się około 30 km na południowy zachód od Pragi i 8 km na wschód od miasta Beroun, na terenie Czech Środkowych.
Kutna Hora to przepiękne miasto w Czechach Środkowych, o bogatej historii, wspaniałych zabytkach i niezwykle uroczej architekturze. Leży około 70 km od Pragi i zachwyca cudownymi obrazkami i cennymi atrakcjami, które warto zobaczyć i zwiedzić. Jesteśmy oczarowani tym miastem, które wyrosło w średniowieczu na srebrze. Tym przyjemniej je poznawaliśmy i z większym zaciekawieniem, że to partnerskie miasto naszych Tarnowskich Gór. Oba miasta mają bardzo podobne początki i znalazły się na Liście UNESCO!
Bacówka na Rycerzowej jest klimatyczna i urocza sama w sobie, a do tego cudnie umiejscowiona. U podnóża Wielkiej Rycerzowej i Małej Rycerzowej w Beskidzie Żywieckim. Przycupnęła w sielskim, niemal dziewiczym krajobrazie, pozbawionym zabudowy. Wygląda przez to jakby wyciągnięta z bajki. Znajduje się na wysokości 1120 m n.p.m., 35 km na południowy zachód od Żywca i 115 km od Katowic. Oferuje miejsca noclegowe w pokojach 2-5-osobowych oraz wieloosobowych, a ponadto słynie z racuchów z jagodami!
City break to ostatnio wyjątkowo popularna forma krótkiego wyjazdu turystycznego. I trudno się temu dziwić, bo organizacja takiego wypadu jest mało czasochłonna i nie wiąże się z dużymi wydatkami. Na wyjazd typu city break nie trzeba też brać urlopu, co dla wielu osób jest szczególnie istotne. Nie wahaj się zatem i oderwij się od codziennej rutyny, wyjeżdżając na weekend do innego miasta, w którym czeka na Ciebie wiele atrakcji!
Podczas Festiwalu Smaku w Tarnowskich Górach i Piekarach Śląskich mieliśmy przyjemność odwiedzić Restaurację Dworek Donnersmarck w Piekarach Śląskich, w dzielnicy Józefka. To było bardzo ciekawe przeżycie kulinarne, wyjątkowo smaczne i w pięknych okolicznościach klimatycznego dworku. Polecam zarówno samą Restaurację, jak i to wydarzenie cykliczne, odbywające się w różnych miastach. Dworek Donnersmarck to dawny, historyczny dworek myśliwski, należący niegdyś...
Wakacje nad morzem to idealne rozwiązanie dla tych, którzy pragną połączyć relaks z mnóstwem atrakcji. Mnogość miejsc noclegowych sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dobrze wybrany ośrodek zapewni nie tylko relaks i komfort, ale także wiele atrakcji, które umilą czas spędzony na wakacjach. Czym kierować się wybierając resort nad morzem?
Cudny skansen, drewniana zabudowa, czyli sielsko i tak, jak lubię. Ale czy uwierzysz, że to w Radomiu narodziło się polskie lotnictwo? W Muzeum Wsi Radomskiej, w klimatycznym muzeum na świeżym powietrzu, możesz spacerować wśród tradycyjnej zabudowy ziemi radomskiej i pięknej przyrody, bujnej i bogatej w szczególności latem, z łanami zbóż i bujnym kwieciem. Gorąco polecamy Ci to miejsce, bo jest ciekawe na wiele różnych sposobów!
Organizacja wycieczek szkolnych dla szkół średnich to wyzwanie, które wymaga uwzględnienia zarówno edukacyjnych, jak i rozrywkowych aspektów wyjazdu. Oto kilka inspirujących propozycji na takie wycieczki.
Czy uwierzysz, że to w Radomiu narodziło się polskie lotnictwo? Miasto już od początków średniowiecza było niezwykle ważnym punktem na mapie. Tu zaczęła się polska demokracja szlachecka i stąd pochodzą wybitni Polacy. Radom potrafi zaskoczyć! Nie daj sobie wmówić, że to wymarłe i nieatrakcyjne miasto. Nie ufaj memom i przekonaj się, że warto tu przyjechać!
Miasto leży w województwie mazowieckim, nad rzeką Mleczną i Radomką, w widłach Wisły i Pilicy. Jako osada istniało od VIII wieku, a w XIV stuleciu rękę do założenia nowego ośrodka przyłożył sam król Kazimierz Wielki.
Jastrzębie-Zdrój to miasto, które zaistniało w XIX wieku jako uzdrowisko, a dopiero później zyskało prawa miejskie w efekcie górniczego rozwoju. Co prawda kopalnie sprawiły, że tak cenne solanki zatracono, ale nadal poczujesz tu czar dawnego uzdrowiska, szczególnie w Parku Zdrojowym, pięknie zrewitalizowanym. To jednak nie wszystko, co oferuje miasto, zobacz najciekawsze atrakcje!
Długie wędrówki ze swoim ukochanym czworonogiem, a może nawet wspólne, górskie wycieczki to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, który może przynieść wiele korzyści zarówno dla zwierzęcia, jak i dla właściciela. Niektóre psy bardzo potrzebują dużej dawki ruchu, a dla człowieka aktywność na świeżym powietrzu też jest bardzo ważna. Co więcej to doskonała okazja do poznawania nowych miejsc, obcowania z przyrodą i po prostu dobra zabawa. Jednak zanim wyruszymy z naszym psem na szlak, warto dobrze się do takiej przygody przygotować, szczególnie jeśli planujemy ją po raz pierwszy.
Na turystycznej mapie Górnego Śląska i Krainy Górnej Odry w 2023 roku zaistniało nowe, ciekawe miejsce. To pałac w Baranowicach, dzisiejszej dzielnicy Żor. Sam pałac jest zabytkowy i to z całkiem długą historią, która sięga XVII wieku. W XIX stuleciu został on przebudowany przez Emila von Duranta, który nadał mu unikatowego charakteru.
Kraina Górnej Odry to malowniczy obszar i przepiękny region spokojem płynący. Rozciąga się na Górnym Śląsku, na pograniczu polsko-czeskim, w Bramie Morawskiej, na terenie województwa śląskiego i częściowo opolskiego. To bardzo zaciszna kraina, stanowiąca obniżenie między Karpatami i Sudetami. Jedyny fragment Polski południowej bez gór. Jak okiem sięgnąć pola, lasy i woda. Po prostu sielskie, zielone płuca Śląska.
Stało się! Po dniach głosowania poznaliśmy Wasze Top Atrakcje na rozpoczęte właśnie wakacje 2024! Tegoroczną niespodzianką jest to, że wiele zeszłorocznych laureatów obroniło swoje miejsca na podium i ponownie tryumfują. Dziękujemy za udział w 13. edycji naszej zabawy oraz liczny udział - oddano ponad 70 000 głosów! Ale przejdźmy do konkretów i listy nagrodzonych atrakcji!
Już jutro rozpoczyna się kolorowy Festiwal Górnej Odry, podczas którego dzieje się wiele ciekawego na terenie Krainy Górnej Odry, a więc w Raciborzu, Rybniku, Żorach, Jastrzębiu-Zdroju i w innych, mniejszych miejscowościach regionu. Przez cały weekend czeka mnóstwo atrakcji!
My będziemy w sobotę w kilku miejscach:
W niedzielę natomiast poleniuchujemy nad Zalewem Śmieszek w Żorach. Mam nadzieję, że pogoda dopisze i wszyscy będziemy się świetnie bawić, do czego Was zachęcam 🙂
Program całej imprezy na dni 21-23 czerwca 2024 znajdziecie tutaj: https://festiwalgornejodry.pl/
My już trzeci raz będziemy poznawać uroki Festiwalu Górnej Odry dzięki zaproszeniu Śląskiej Organizacji Turystycznej, za co bardzo serdecznie dziękujemy 🙂 Imprezy województwa śląskiego zapadają w pamięć i naprawdę pozwalają się zrelaksować i poznać uroki regionu, również od aktywnej strony 🙂
Kwidzyn to historyczna stolica Pomezanii i zarazem ciekawe miasto na Dolnym Powiślu. To tutaj w XIII wieku biskupi pomezańscy zbudowali potężny zamek, do którego później dostawili równie potężną katedrę. Dziś wspaniały, ceglany kompleks zachwyca turystów i szczyci się największą latryną na świecie, czyli gdaniskiem, do którego widzie ganek o długości ponad 50 metrów! Ale Kwidzyn to nie tylko gigantyczne gdanisko!
Planując wędrówkę po górskich szlakach, z reguły koncentrujemy się na trasie, kondycji fizycznej i niezbędnym sprzęcie. Nierzadko jednak zapominamy o jednym kluczowym elemencie – ubezpieczeniu podróżnym. Czy ubezpieczenie podróżne jest naprawdę potrzebne na szlaku turystycznym? Odpowiedź brzmi: tak, i to z kilku istotnych powodów.
Wyjazd na kemping jest dla wielu osób ulubionym sposobem na spędzenie czasu na łonie natury. Odpowiedni namiot to klucz do udanego biwaku, jednak biorąc pod uwagę ogromną różnorodność dostępnych modeli, wybór może okazać się wyzwaniem. Co należy wziąć pod uwagę, wybierając namiot na kemping? Ten krótki poradnik może pomóc rozwiać wątpliwości.
Jura Krakowsko Częstochowska to przepiękna kraina pełna zieleni, białych skałek i ruin zamków wplecionych w ostańce. To wymarzone miejsce na aktywny wypoczynek. Prócz wędrówek pieszych i kajakowych zmagań, warto polecić tutaj rowerowe przejażdżki. Od razu zaznaczę, że niektóre fragmenty Jury są dość trudne do pokonania na rowerze, z racji szlaków terenowych i samej rzeźby terenu, która co chwilę wznosi się i opada, potęgując uczucie zmęczenia. Wrażenia jednak są wspaniałe, a wysiłek wynagradzany ślicznymi krajobrazami. Szlaków rowerowych na Wyżynie powstało bardzo dużo. Są mocno zróżnicowane, jeśli chodzi o ich jakość utrzymania, długość i trudność. Zobacz kilka naszych propozycji tras!
Żywiec to urocze, historyczne miasto leżące w województwie śląskim, przy trasie nr 69 ze Zwardonia do Bielska-Białej, pomiędzy Beskidem Małym, Śląskim, a także Beskidem Żywieckim, nad rzeką Sołą i malowniczym Jeziorem Żywieckim. To, co sprawia, że Żywiec jest tak wyjątkowy, to fakt, że otaczają go z każdej strony góry, tworząc niezwykle malowniczy widok!
Żywiec słynie z dobrego piwa. Popularny browar leży w południowej części miasta, ale również z pięknych zabytków i żywo kultywowanej tradycji. Każdego roku latem odbywają się tu Dni Kultury Beskidzkiej, ciekawa folkowa impreza plenerowa, odbywająca się w amfiteatrze nad Koszarawą.
Park Etnograficzny w Tokarni marzył mi się od dawna i szczęśliwie przekroczyliśmy wreszcie te drewniane progi. Kto obserwuje nasze materiały, ten wie, że uwielbiam skanseny. To zawsze cudne plenery i scenerie, ale dodatkowo sentymentalna podróż w czasie. Do domów babć, pradziadków i ich przodków. Bo gdzie jeszcze znajdziemy te stare chałupinki, proste i skromne wystroje izb, z tradycyjnymi sprzętami.
A wokół ziołowe ogródki, z malwami i starymi drzewkami owocowymi. Na malwy nie trafiliśmy, bo była wiosna, ale jabłonki kwitły cudnie. Mnie urzeka ten sielski pejzaż, a Ciebie?
Planowanie spontanicznej podróży do Czech może być ekscytujące, ale równie ważne jest, aby dobrze się do niej przygotować. W tym artykule podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę, aby wypad do naszych południowych sąsiadów przebiegł bez niespodzianek. Przygotuj się na praktyczne porady dotyczące niezbędnych dokumentów, opłat drogowych i atrakcji, które warto odwiedzić.
Planujesz bardzo długą podróż samochodem i chcesz jak najlepiej się do niej przygotować? Właśnie dlatego zastanawiasz się nad tym, jakie przekąski spakować? Zapomnij o nudnych kanapkach z serem czy niezdrowych słodyczach. Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Bielsko-Biała to ciekawe miasto w województwie śląskim, leżące u stóp Beskidu Śląskiego, niedaleko Czechowic-Dziedzic, Jaworza i Żywca. Bielsko-Biała zachwyca architekturą, a po gruntownej przebudowie urzeka jeszcze bardziej. Urocze zakątki przeplatają się tutaj z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi, co muszę przyznać, wywarło na mnie pozytywne wrażenie.
Atrakcjami tego miasta są głównie zabytki, bo zabudowa jest zachwycająca i co krok spotkasz śliczne kamienice i inne budowle. Ale Bielsko-Biała przyciąga też dzieci, bo to tutaj od lat istnieje Studio Filmów Rysunkowych, za sprawą którego powstał unikalny szlak Bajkowe Bielsko-Biała z postaciami z bajek, a także otwarło się w 2024 roku fantastyczne Centrum Bajki i Animacji OKO. A wokół miasta zapraszają szlaki turystyczne wiodące na widokowe szczyty. Poznaj najlepsze atrakcje Bielska-Białej!
Jak co roku, tuż przed wakacjami, staramy się podkręcić atmosferę wokół polskich atrakcji i organizujemy plebiscyt Top Atrakcje. To już 13. edycja tej zabawy. Minione lata często pokazywały, że niekoniecznie te najpopularniejsze zamki, miasta czy parki rozrywki, są tymi, które wygrywają, bo sami wiemy po sobie, że co roku chcemy odkrywać nowe, ciekawe i piękne miejsca. A tych Polska ma szczęśliwie coraz więcej. Zapraszamy Więc Ciebie do oddania głosu na atrakcje, które chętnie odwiedzisz i polecisz w czasie nadchodzących wakacji.
Dziewięćsił Festiwal Beskidów i Śląska Cieszyńskiego to nowa impreza na mapie plenerowych wydarzeń województwa śląskiego. W 2023 roku odbyła się pierwsza odsłona festiwalu. Z tak wielką pompą, że na pewno zagości na długie lata w tym regionie. Na przełomie maja i czerwca przyciąga w góry wiele osób, które chętnie zgłębiają kulturę i tradycje miejscowych górali. 9 sił Festiwal odbywa się w Beskidzie Śląskim, Beskidzie Żywieckim i na Śląsku Cieszyńskim. Grany jest w dziewięciu lokalizacjach i niesie ze sobą moc atrakcji! Ostatni Festiwal 9 sił odbywał się w dniach 7-9 czerwca 2024. Działo się!!!
Osada Sopki Stopki w Cięcinie to wyjątkowe miejsce, w którym kultywuje się dawne tradycje pasterskie i ratuje stare drewniane chaty przed zagładą. Tutaj można zaznać życia, jakie prowadzili górale wieki temu. Osadę założył Jan Stopka, by ocalić miejscowe zwyczaje od zapomnienia. Można by powiedzieć, że to chatki Jana Stopki. Bo sopki to dawne, małe góralskie chałupy z terenu Beskidu Żywieckiego. Stopka to natomiast nazwisko właścicieli.
Na Szyndzielnię wjeżdża całoroczna kolej gondolowa, z której w czasie jazdy podziwiać można piękną panoramę Bielska-Białej i Beskidu Śląskiego. Latem może być to etap do dalszych wycieczek pieszych na Klimczok i sąsiednie szczyty górskie, a zimą okazja do korzystania z wyciągów narciarskich. Kolej na Szyndzielnię zmodernizowano w 2017 roku. Od tego czasu gondole przystosowane są do przewożenia osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, a także wózków dziecięcych. Ponadto każda gondola posiada uchwyty na rowery czy narty.
Scafell Pike o wysokości 978 metrów nad poziomem morza to najwyższa góra Anglii, dlatego pozwala spojrzeć z góry na cały kraj. A widoki stąd są piękne, trzeba tylko trafić na pogodny dzień, jak nam się to udało. Ten sterczący w pasmie Southern Fells górski wierzchołek, w Krainie Jezior (Lake District), stał się dla nas ważnym celem wyprawy do północnej Anglii. Zaplanowaliśmy ją wraz z zaprzyjaźnionymi blogerami, kontynuując zeszłoroczną podróż, której efektem było m.in. zdobycie Snowdonu, najwyższego szczytu Walii (1085 m n.p.m.)
Codzienne bieganie może zapewnić korzyści zdrowotne. Badania pokazują, że bieganie od 5 do 10 minut dziennie w umiarkowanym tempie może pomóc zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu zawału serca, udaru mózgu i innych powszechnych chorób. Bieganie jest jednak ćwiczeniem wymagającym dużego wysiłku, a przetrenowanie może prowadzić do kontuzji.
Bieganie przedłuża życie. To jedno z najlepszych ćwiczeń cardio, jakie możesz wykonać. Bieganie przynajmniej 10 minut dziennie może znacznie zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia. Biegacze zmniejszają o połowę ryzyko śmierci z powodu chorób serca. Co daje ci bieganie? Obniża tętno spoczynkowe, czyli liczbę uderzeń serca na minutę w stanie spoczynku. Jest to ważny wskaźnik ogólnego stanu zdrowia i kondycji. Im niższa częstotliwość, tym wydajniejsze bicie serca.
Eksplorowanie Europy jachtem to luksusowy i unikalny sposób na poznanie różnorodnych kultur, oszałamiających wybrzeży i żywych tradycji morskich kontynentu - i oczywiście warto upewnić się, że jesteś świadomy różnych praktyk w danym kraju, aby nie popełnić faux pas. Od słonecznego Morza Śródziemnego po surowe wybrzeża Atlantyku, Europa oferuje niezliczone przyjazne dla jachtów miejsca idealne na morską przygodę. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym żeglarzem, czy entuzjastą jachtów po raz pierwszy, te siedem destynacji zapewnia idealne tło dla niezapomnianej przygody morskiej.
Rowery elektryczne zdobywają coraz większą popularnością na rynku i cieszą się ogromnym zainteresowaniem rowerzystów w różnym wieku. Czy rzeczywiście są one tak wspaniałe, jak się o nich mówi? Przeanalizujmy zalety rowerów elektrycznych i ich charakterystykę, aby odpowiedzieć na to pytanie. Warto zastanowić się, jakie korzyści płyną z użytkowania roweru z napędem elektrycznym oraz jak różnią się od tradycyjnych jednośladów. Przyjrzymy się również specyficznym typom rowerów elektrycznych, takim jak modele składane, które zdobywają uznanie dzięki swojej praktyczności. Czy rowery elektryczne to jedynie chwilowa moda, czy może prawdziwy przełom w codziennym transporcie?
Znasz Wapiennik Łaskawy Kamień w Starej Morawie? Wydaje się to na końcu świata, a my trafiliśmy tu już po raz drugi! Stoi przy drodze do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. To nie tylko historyczny obiekt, ale miejsce dla artystycznych dusz. Popadający w ruinę, zabytkowy wapiennik, odnalazł i przywrócił do życia w 1978 roku pan Jacek Rybczyński. Artysta, który dodatkowo stworzył wokół niego przepiękny i tajemniczy ogród japoński. Miejsce zachwyca, tym bardziej, gdy wsłuchać się w słowa kolejnego artysty i pasjonata, Michała Rybczyńskiego, który dziś opiekuje się tym miejscem i jest jego kustoszem.
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to miejsce, które polecam zwiedzić choć raz w życiu. To perełka Ziemi Kłodzkiej i całego Dolnego Śląska. Najdłuższa jaskinia całych Sudetów zachwyca cudowną szatą naciekową. Obecnie przygotowywana jest tu nowa trasa turystyczna z długim korytarzem i olbrzymią Salą Mastodonta! Pamiętaj, że bilety trzeba rezerwować z wyprzedzeniem! Zobacz więcej informacji o Jaskini Niedźwiedziej!
Kowadło o wysokości 989 m n.p.m. w Górach Złotych należy do Korony Gór Polski. Najłatwiej i najszybciej dojdziesz tutaj zielonym szlakiem z bezpłatnego parkingu w Bielicach koło leśniczówki. To zaledwie 2 km podejścia w jedną stronę. Można zdobyć ten szczyt z dzieckiem. Na samym szczycie czeka pieczątka oraz informacja, że wierzchołek należy do KGP. Niestety nie ma widoków, bo góra jest zalesiona, ale i tak jest bardzo ładnie i zacisznie. Zobacz nasz opis szlaku na Kowadło!
Rudawiec o wysokości 1112 m n.p.m. (choć spotyka się też wysokość 1106 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Bialskich, na ziemi kłodzkiej. Najłatwiej i najszybciej dojdziesz tutaj zielonym szlakiem z bezpłatnego parkingu w Bielicach. Na samym szczycie Korony Gór Polski czeka pieczątka, ale nie ma widoków, bo wierzchołek jest zalesiony. Warto podejść około 100 metrów dalej, wejść w wąską ścieżkę na prawo od szlaku, bo tam otwiera się całkiem ładna panorama. Zobacz opis naszej trasy, którą dodatkowo zaznaczyliśmy na mapie!
Kopalnia uranu w Kletnie to miejsce wyjątkowe. O długiej, ciekawej i trudnej zarazem historii, a dziś z bardzo przyjazną atmosferą na podziemnej trasie turystycznej w najbardziej kolorowej sztolni w Polsce! Dlatego odwiedzając Kletno i słynną Jaskinię Niedźwiedzią, nie pomiń Kopalni uranu. Mówię całkiem serio, nie będziesz zawiedziony!
Na trasie niemal na każdym kroku spotkasz "tęczowe", jak je nazwała Amelia, skupiska minerałów. To fluoryt, ametyst, kwarc mleczny, baryt, chalkopiryt czy malachit. Faktycznie, mienią się cudnymi kolorami tęczy! A to wszystko w przyjaznej atmosferze i bez niebezpiecznego promieniowania!
Niedawno opublikowane badania pokazują, że coraz więcej właścicieli zwierząt domowych decyduje się na zabranie swoich pupili na wakacje, co rodzi pytanie o koszty związane z taką decyzją. W naszym artykule przyjrzymy się różnym opcjom opieki nad czworonogami podczas urlopu, analizując zarówno ceny hoteli dla psów, jak i koszty związane z zatrudnieniem dog sitters, aby zapewnić indywidualną opiekę w domowym zaciszu. Poruszymy także temat zalet i dodatkowych wydatków wyjazdu z psem, a także jak efektywnie oszacować budżet na opiekę nad pupilem. Dodatkowo, przedstawimy porównanie kosztów różnych form opieki, aby pomóc Ci znaleźć najlepszą i najbardziej ekonomiczną opcję dla Twojego psa, zapewniając jednocześnie, że Twój czworonożny przyjaciel będzie bezpieczny i szczęśliwy podczas Twojej nieobecności.
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu to prawdziwa perła Jury Krakowsko Częstochowskiej i najbardziej popularna atrakcja regionu. Wznosi się w sercu regionu, na najwyższym szczycie Wyżyny, Górze Janowskiego. Według najnowszych badań jest to wysokość 516 m n.p.m. Nie ma drugiego tak spektakularnego zamku na Szlaku Orlich Gniazd. Robi on ogromne wrażenie na turystach i przyciąga liczne rzesze odwiedzających. Dostępny jest odpłatnie, przez cały rok. Na zamku ogrodzienieckim, który stanowi największe ruiny twierdzy na Jurze, bardzo często odbywają się imprezy plenerowe. Osadzone w historycznym scenariuszu. Najbardziej spektakularna w ostatnich latach jest Juromania we wrześniu. Poznaj informacje praktyczne i ciekawostki na temat Zamku Ogrodzieniec!
Odwołanie lotu może skutecznie pokrzyżować plany wakacyjne lub biznesowe. Niestety, taka sytuacja często wynika z zaniedbań ze strony linii lotniczych. Warto wiedzieć, że w przypadku odwołania lotu z winy przewoźnika przysługuje pasażerowi wysokie odszkodowanie.
Ołomuniec to miasto cudowne, jedno z piękniejszych czeskich miast. Przez niektórych uważane nawet za najpiękniejsze miasto w całej Republice Czeskiej. Ołomuniec znajduje się we wschodniej jej części, w samym sercu Moraw. Niegdyś stanowiło jego stolicę, dziś ten zaszczyt przypadł w udziale miastu Brno. Ołomuniec to po Pradze drugi co do wielkości zespół zabytków w kraju, nieustępujący jej urodą. Zresztą miasto bywa nazywane Małą Pragą!
Ugryzienia kleszczy są powszechnym zjawiskiem, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach, kiedy spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu. Kleszcze mogą być nosicielami różnych chorób, w tym boreliozy i anaplazmozy, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak postępować po ugryzieniu. Szybkie i właściwe działanie może znacznie zmniejszyć ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Beskid Żywiecki to najwyższe z gór polskich, po Tatrach, w polskiej części Karpat. To niezwykle ciekawy region, położony w Polsce południowej, na granicy województwa śląskiego i małopolskiego. To pasmo górskie rozciąga się pomiędzy górnym biegiem rzeki Soły na zachodzie oraz Orawki i Skawy na wschodzie. Dziewicze tereny, bardzo malownicze szlaki i liczne schroniska urzekają w tych pięknych górach!
Worek Raczański to jedna z głównych atrakcji Beskidu Żywieckiego. To niemal dziewiczy i bardzo widokowy fragment tego pasma. Obejmuje przede wszystkim Wielką Raczę (1236 m n.p.m.), Przełęcz Przegibek i Wielką Rycerzową (1226 m n.p.m.). Czekają tu schroniska, rozległe polany i śliczne górskie panoramy! Koniecznie tu zawitaj. Malowniczą scenerię Worka Raczańskiego objęto Żywieckim Parkiem Krajobrazowym. Powstały też rezerwaty. My byliśmy urzeczeni tym miejscem, tym bardziej, że pogoda dopisała niewiarygodnie dobrze podczas Majówki i wędrówka była bardzo przyjemna!
Wielka Rycerzowa o wysokości 1226 m n.p.m. to szczyt Beskidu Żywieckiego, należący do Grupy Wielkiej Raczy, czyli tzw. Worka Raczańskiego. Sam szczyt Wielkiej Rycerzowej z tabliczką nie jest widokowy, ale ze stoków roztaczają się bajecznie piękne panoramy górskie. Pod szczytem stoi schronisko, a właściwie bacówka PTTK, klimatyczna i ślicznie umiejscowiona. Dojdziesz tu w 1,5 godziny z Soblówki. Z Hali Rycerzowej roztaczają się bajeczne widoki, zobacz to!
Wielka Racza (1236 m n.p.m. Veľká Rača) leży w Beskidzie Żywieckim. To najwyższy szczyt Worka Raczańskiego - najpiękniejszego szlaku w Beskidach, ciągnącego się od Zwardonia po Wielką Rycerzową (1226 m n.p.m.). Wielka Racza znajduje się w obrębie malowniczego Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Na szczycie zachwyci Cię cudna panorama, a ponadto znajduje się tu przejście graniczne piesze, rowerowe i narciarskie ze Słowacją, a także schronisko górskie PTTK oraz platforma widokowa. Na łące szczytowej turyści chętnie organizują sobie pikniki, czeka też miejsce na ognisko.
Jak podróżować z małym dzieckiem? Temat zawsze na czasie, jak się okazuje. Wczoraj na Instagramie pewien Paweł zapytał mnie o "rady od zaprawionej i doświadczonej podróżniczki" w sprawie podróży z kilkumiesięcznym maluchem. Nie chce on rezygnować z wyjazdów, a wiadomo, że z maleństwem nie zawsze łatwo jest wybrać się na spacer, a co dopiero na dalszą wycieczkę. I tak sobie pomyślałam, że napiszę na ten temat artykuł, bo na pewno sporo z Was ma podobne dylematy, a nasze doświadczenia z trzema córkami faktycznie stanowią już dość bogate źródło wiedzy.
Z dziećmi podróżujemy już 15 lat i o ile z najstarszą rozpoczęliśmy zwiedzanie dopiero po ukończeniu roczku, to nasza najmłodsza córeczka pierwszy rok życia w dużej mierze spędziła na wyjazdach dalszych i bliższych. Na pierwszych wycieczkach po Jurze nie miała jeszcze 2 miesięcy. Nie stroniliśmy też od noclegów poza domem, wystarczy dobra organizacja
Dzisiaj chciałam się z Wami podzielić moimi doświadczeniami w sprawie rowerowych podróży z Maluchami, bo są one dość bogate, mając trzy córki. Wiem, że wiele osób uwielbia rowerowe przejażdżki, a ciąża oraz początki macierzyństwa nie idą w parze z miłością do dwóch kółek.
O ile w tym czasie lepiej zrezygnować z rowerowych eskapad i odpuścić sezon czy może nawet dwa, to kiedy dziecko skończy 9 miesięcy, to można poczynić przygotowania do wspólnych wycieczek rowerowych.
Dębki to nieduża, ale bardzo modna miejscowość na Bałtykiem. Rokrocznie odwiedzają ją prawdziwe tłumy turystów, ale… nie ma tłoku. Jak to możliwe? Plaża w Dębkach jest tak szeroka, że każdy znajdzie miejsce dla siebie. Jednak sama plaża to nie wszystko. Jak uatrakcyjnić pobyt? Jedną z popularniejszych atrakcji jest spływ Piaśnicą.
Łazienki Królewskie to najładniejszy zespół pałacowo-parkowy w Warszawie, udostępniony przez cały rok dla turystów. Pałac otoczony XVIII-wiecznym parkiem swą urodą może konkurować z europejskimi rezydencjami. Park Łazienkowski leży niemal w samym centrum Warszawy, na południe od Starówki, około 3,5 km od Zamku Królewskiego. Można tu podjechać np. autobusami odjeżdżającymi z Krakowskiego Przedmieścia. Warto zobaczyć ten cenny kompleks kultury i dziedzictwa narodowego.
Przeszywający krzyk ptaków krążących ponad wysepkami, mgły snujące się wśród mrocznych gęstwin sitowia, tu i ówdzie słychać plusk, to kaczki, łyski i inne ptactwo wodne buszujące w zaroślach. Niesamowite, ile czapli, mew i łabędzi można spotkać na śląskich stawach i jeziorach! A do tego nieprzebyte lasy i cudownie dzikie parki. Nie będziemy się oszukiwać, że Śląskie jest najdzikszym miejscem w Polsce, nikt by w to nie uwierzył, ale zdziwicie się, jak wiele zielonych rajów kryje nasz region. Właśnie taki Śląsk chcemy Wam pokazać, naturalny, trochę dziki, a dodatkowo z piękną architekturą i ciekawą tradycją. Piękny, wręcz zachwycający!
Snowdon, choć nie jest zbyt wysoki, bo liczy raptem 1085 m n.p.m., to jest to bardzo ciekawa góra i od razu powiem, że niełatwa. W kilku słowach można by go opisać tak: Bieszczady, Tatry i Babia Góra w jednym! Czemu tak? Malowniczymi pejzażami i wysokością przypomina nam Bieszczady, trudnością szlaku Tatry, zaś kapryśną pogodą Babią Górę. Widoki ze szczytu są cudowne, ale często masyw przykrywają mgły i ciężkie chmury. Tak nam właśnie pokazał się Snowdon z dołu, z przełęczy Pen-y-Pass. Ale im wyżej, tym słońca było więcej, a chmury przelewały się szybko, odsłaniając co chwilę niebieskie niebo. Z wierzchołka ujrzeliśmy przecudne pejzaże!
Energylandia w Zatorze to obecnie największy i najnowocześniejszy park rozrywki w Polsce. Powstał w 2014 roku jako malutki park To miejsce zachwyca, tutaj doświadczysz adrenaliny i emocji, które trudno sobie to wyobrazić, nie przekraczając progu Energylandii! Jeśli więc jeszcze nie znasz tego Parku, gorącą zachęcam do jego odwiedzenia. Miejscówka słynie z rollercoasterów i obecnie oferuje ich jako park rozrywki najwięcej na świecie. Aż 20! Znajdziesz tu prawdziwe potwory w tej kwestii, mega szybkie, długie, z przeciążeniami, wodne itp. Ale nie martw się wcale, jeśli roller coastery to nie Twój żywioł. Tutaj jest takie mnóstwo atrakcji, że na pewno znajdziesz ich sporo dla siebie i swojej rodziny!
Energylandia gwarantuje mega fajną zabawę całej rodzinie, bo oferuje 7 zróżnicowanych stref, w których na obszarze 70 hektarów odnajdziesz 123 atrakcje dla osób w każdym wieku. Młodzież wbijająca do Energylandii na pewno wpadnie w zachwyt, ale wybawi się tutaj również 3-latek!
Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju to prawdziwy hit. Kolejny, fantastyczny magnes, który mocno przyciąga turystów w okolice Wałbrzycha na Dolnym Śląsku. Stanęła w 2022 roku, jest bardzo efektowna, darmowa i łatwo dostępna. Przystosowana dla wózków. Wznosi się Parku Zdrojowym, ma około 30 metrów wysokości i 2 tarasy widokowe. Oferuje śliczną panoramę!
Dolny Śląsk to województwo obfitujące w różnorodne góry i piękne pejzaże. W ostatnim czasie są one podbijane wieżami widokowymi, które stają na wielu szczytach górskich. Tym samym sprawiają, że turystyczne szlaki oferują naprawdę piękne widoki i turyści chętnie je odwiedzają. Takie konstrukcje to zawsze dodatkowy magnes. Przyciągają osoby w każdym wieku i są sporym urozmaiceniem i wyzwaniem dla dzieci, które w ten sposób łatwiej przekonać do górskiej wędrówki. Zobacz, które wieże widokowe na górach Dolnego Śląska Ci polecamy!