Bardo. Atrakcje, które warto zwiedzić

Anna Piernikarczyk
Bardo
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Bardo to ciekawa, niewielka miejscowość w Kotlinie Kłodzkiej na Dolnym Śląsku, leżąca nad malowniczą w tym miejscu Nysą Kłodzką, tworzącą przełom, pomiędzy Kłodzkiem a Ząbkowicami Śląskimi. W obecnej chwili fakt ten wykorzystuje się prężnie do rozwoju turystyki w tym pięknym zakątku.

Turystyka pielgrzymkowa

Bardo nazywane bywa miastem cudów, to słynne miejsce pielgrzymkowe, w którym można poznać co najmniej kilka obiektów sakralnych. W centrum miejscowości stoi Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary czyli barokowy kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, powstały w XVII wieku w miejscu dawnych kościółków - czeskiego i niemieckiego. W świątyni, w ołtarzu głównym znajduje się za szkłem cenna Figura Matki Bożej Bardzkiej łaskami słynąca, pamiętająca czasy XII wieku, kiedy to stanęła w pierwszej kapliczce zakonnej.

Most gotycki w Bardzie
Most gotycki w Bardzie

Poza Sanktuarium w Bardzie warto odwiedzić Muzeum Sztuki Sakralnej, obok świątyni oraz wyruszyć na szlak pielgrzymkowy, na Drogę Krzyżową na Górę Bardzką nazywaną też Kalwarią i na Wzgórze Różańcowe. Ciekawa jest tu również ruchoma Szopka.

Szlaki turystyczne w Bardzie

Bardo to cudowne, malownicze miejsce, w którym można wędrować po pięknej okolicy, dla turystów przygotowano tu ciekawe szlaki nie tylko górskie, ale i tematyczne, jak szlak cysterski, napoleoński czy bursztynowy. Dla aktywnych przygotowano też spływ Przełomem Bardzkim na Nysie Kłodzkiej. Te ostatni przyciąga spore tłumy turystów.

Szlak Wodny Nysy Kłodzkiej
Szlak Wodny Nysy Kłodzkiej

Most kamienny w Bardzie

W centrum Barda, na Nysie Kłodzkiej podziwiać można piękny, kamienny most. Pierwszy tutejszy most zbudowany został z drewna jeszcze w średniowieczu i stał on przez kilka wieków, a jako, że Bardo leżało na ważnym szlaku komunikacyjnym z Polski do Czech, przeprawiali się przez niego wszyscy podróżujący, zarówno kupcy, jak i królowie.

Kamienny most zbudowano tu w 1589 roku, został on zniszczony w czasie II wojny światowej, ale odbudowano go w 1950 roku. Co ciekawe, w 1997 roku most oparł się wielkiej powodzi na Dolnym Śląsku, kiedy fala kulminacyjna mierzyła aż 11 m, a wody Nysy Kłodzkiej przelewały się górą mostu, zrywając niektóre z kamiennych płyt.

Nysa Kłodzka
Most w Bardzie
Przystań w Bardzie

Noclegi w bardzie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli masz ochotę na dalsze zwiedzanie, w okolicy znajdziesz kilka innych interesujących miejscowości i regionów. Odkryj, co warto zobaczyć w promieniu 50 kilometrów od tej lokalizacji!

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Sanktuarium w Bardzie
Bardo
Kościół w Bardzie
Bardo
Bardo - wzgórze różańcowe
Ruchoma Szopka w Bardzie
Bardo
spływ przełomem bardzkim
Bardo
Góra Bardzka
Widok z Góry Bardzkiej
Bardo
Bardo
Bardo
Bardo
Bardo
Bardo
Bardo Wzgórze Różańcowe
Bardo
Bardo
(4.4 głosów: 53)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie